Rövidesen újra 3 óra alatt kelhetünk át az Atlanti-óceán felett Rövidesen újra 3 óra alatt kelhetünk át az Atlanti-óceán felett
Fotó: boomsupersonic.com

2024-11-24

  • Drive
  • Tech
  • Rövidesen újra 3 óra alatt kelhetünk át az Atlanti-óceán felett

Rövidesen újra 3 óra alatt kelhetünk át az Atlanti-óceán felett

Az amerikai Boom Supersonic vállalat már egy évtizede dolgozik a szuperszonikus légi utasszállítás újraélesztésén. Az Overture elnevezésű repülőgép prototípusával már egy jó ideje kísérleteznek, nemrégiben újabb magassági és sebességrekordot érve el. Ezzel pedig – több mint 20 éves szünet után – ismét kézzelfogható közelségbe jutottunk ahhoz, hogy újra szuperszonikus gépek kerüljenek a kereskedelmi forgalomba.

Az Overture XB-1 elnevezésű prototípus legutóbbi, nyolcadik tesztrepülés során a sebességre helyezték a hangsúlyt. A novemberi felszállás egy újabb mérföldkövet jelentett, hiszen a gép elérte a 1012 km/órás (0,83 Mach) sebességet. A szuperszonikis státusz elnyeréséhez, azaz a hangsebesség tényleges átlépéséhez a gépnek az 1 Mach, azaz 1235 km/órás értéket kell átlépnie, ami a fejlődés mértékét elnézve, rövid időn belül megtörténhet: a Boom Supersonic számításai szerint ez már a tizedik tesztrepülésen bekövetkezhet.

Összehasonlítva, a jelenlegi klasszikus utasszállító repülőgépek mintegy 0,78 Mach sebességre képesek, a magángépek kategóriájában pedig a Dassault Falcon 8X (0,9 Mach) a csúcstartó.
Image
Fotó: boomsupersonic.com

A tervek szerint az Overture elérheti majd az 1,7 Mach, azaz nagyjából 2082 km/órás végsebességet, ami felére csökkentené a jelenlegi utazási időket. Vagyis a Boom terveinek megvalósulásával a jelenlegi 7-8 órás London–New York repülések helyett nagyjából csupán 3 órát töltenénk a levegőben. A coloradói székhelyű vállalat szerint jelenleg mintegy 600 olyan légi útvonal létezik a világon, amelyeken közlekedhetnének majd a gépeik – azonban a szuperszonikus repülőkre vonatkozó szabályok miatt ezek kizárólag tengerek felett húzódhatnak. Ez azonban a jelek szerint nem zavarja a nagy légitársaságokat, mivel már az United Airlines, az American Airlines és a Japan Airlines is rendelt a Boom gépeiből, amelyek a számítások szerint legkorábban 2030-ban szállhatnak fel utasokkal a fedélzetükön.

Image
Fotó: boomsupersonic.com

A Boom tervének megvalósulása történelmi jelentőségű lenne, hiszen a kereskedelmi forgalomban már több mint két évtizede nem repülnek szuperszonikus gépek. Az Air France és a British Airways által 1976 és 2033 üzemeltetett legendás Concorde-ot a 113 halálos áldozatot követelő 2001-es párizsi baleset és a megnövekedett fenntartási költségek miatt végleg kivonták a forgalomból, és utóda azóta sem született. Így a transzatlanti kereskedelmi repülések rekordját is a természetesen még mindig a Concorde tartja a 2179 km/órás (1,7 Mach) sebességgel, 1996 február 7-én mindössze 2 óra és 52 perc alatt repülve el Londonból New Yorkba.