Így tervezhetjük meg az utazásunkat a ChatGPT-vel Így tervezhetjük meg az utazásunkat a ChatGPT-vel
Fotó: Shutterstock

2025-01-25

  • Drive
  • Tech
  • Így tervezhetjük meg az utazásunkat a ChatGPT-vel

Így tervezhetjük meg az utazásunkat a ChatGPT-vel

A mesterséges intelligencia elterjedésének egyik előnye, hogy a különféle AI-rendszereket még az utazások tervezésében is felhasználhatjuk. Lássuk, hogyan és miben is képes ebben segíteni a ChatGPT.

A ChatGPT (teljes nevén Chat Generative Pre-trained Transformer) egy olyan mesterséges intelligenciával működő online felület, amelynek felhasználók – különböző instrukciók megadását követően – válaszokat kapnak a kérdéseikre. A lehető legrelevánsabb információk érdekében a rendszer percek alatt képes átkutatni a teljes internetet. Az utazások kapcsán ki tudja szűrni a legjobb szálláshelyeket, éttermeket, programokat és látnivalókat is – emiatt egyre többen használják már fel a nyaralásuk tervezésekor.

Image
Fotó: Shutterstock

Az ideális kihasználás érdekében a lehető legpontosabb instrukciókkal kell ellátni a rendszert. Így például egy utazás megtervezésekor érdemes megadni az időpontot, a rendelkezésre álló költségkeretet és az általunk preferált környéket, de többek között megkérhetjük, hogy listázzon olyan szálláshelyeket, ahol jó minőségű Wifi, bőséges reggeli és edzőterem is szerepel a szolgáltatások között. Ezt követően további pontosításokkal szűkíthetjük a felsorolt lehetőségeket: például a zajos vagy késői check-outot nem engedélyező szállodák kizárásával. Az átláthatóság érdekében a végén arra is utasíthatjuk a programot, hogy a korábbi beszélgetés alapján sorolja fel az igényeinket leginkább kielégítő három hotelt, de véleményt kérhetünk a környék legjobb éttermeiről, összevethetjük a repülőjegyek árait, és megkaphatjuk a kihagyhatatlan látnivalókat is.

Image
Fotó: Shutterstock
Amikor mindez már megvan, elkezdhetjük igénybe venni a ChatGPT az utazástervező képességét. Az igényeink felmérése után össze tud állítani olyan útvonalat, ami egyszerre tartalmazza a számunkra fontos helíszínket és nevezetességeket, ugyanakkor pedig (idő)hatékony is.

Például a következőket kérhetjük: az eddigi információk alapján állítsd össze nekem az útitervet. Kérlek, foglald bele a szálláshely és a repülőjegyek részleteit, illetve a kiválasztott látványosságokat, programokat is. Az útvonalat kérlek rendezd táblázatba, ebben minden időrendben szerepeljen. A táblázatban az esetleges árak és a tömegközlekedéshez szükséges idő is szerepeljen. Az átláthatóságért kérlek minden napról készíts külön táblázatot.” Közvetlenül indulás előtt érdemes megkérdezni a programtól, hogy kell-e bármilyen lezárásra, különleges szabályozásra vagy egyébre kellemetlenségre számítani az adott helyszínen, ami felboríthatja a terveinket.

A program hátrányai
Image
Fotó: Shutterstock

Természetesen a ChatGPT sem tévedhetetlen, ezért a tervezéskor érdemes figyelmbe venni a hibáit is.

  • Az internetes forrásokat felhasználó rendszer nem képes mindig naprakész információkkal szolgálni, és a források megbízhatóságát is nehezen tudja megítélni. Megtörténhet például, hogy nem veszi figyelembe az adott étterem vagy múzeum megváltozott órarendjét, de az is elképzelhető, hogy a listázott népszerű szolgáltatás azóta már valamilyen okból nem elérhető – ezért mindig igyekezzünk felülvizsgálni az ajánlásait.
  • A program akkor is tévútra vezethet, ha a kérdések nem eléggé egyértelműek. Ezért nem ajánlott a bonyolultabb összetett mondatok használata, akárcsak az olyan kifejezéseké, amiket egy „robot” nem biztos, hogy megért. Ilyenkor rendszerint a válasz minőségében is megjelennek furcsaságok, amiket precízebb instrukciókkal orvosolhatunk. Továbbá problémák esetén vsizont forduljunk inkább az adott szolgáltató ügyfélszolgálatához, mert specifikus, egyéni helyzetekre a ChatGPT (még?) nem képes megfelelő megoldásokat találni.