Egy új hiperszonikus repülőgép egy órára csökkentheti a New York–London utat Egy új hiperszonikus repülőgép egy órára csökkentheti a New York–London utat
Fotó: Venus Aerospace

2024-11-04

  • Drive
  • Tech
  • Egy új hiperszonikus repülőgép egy órára csökkentheti a New York–London utat

Egy új hiperszonikus repülőgép egy órára csökkentheti a New York–London utat

A hiperszonikus technológiával foglalkozó texas-i Venus Aerospace vállalat a hangsebességnél hatszor gyorsabb repülőgépen dolgozik.

Ha terev valóra válnak, a Stargazer néven futó új repülőgép várhatóan kevesebb mint egy óra alatt repül át az Atlanti-óceán felett. Jelenleg a New York és London közötti tipikus repülési idő mintegy hét óra és a két világváros között naponta több mint 20 közvetlen járat közlekedik. A piacra dobását követően 33 millió dollárért árult repülőgép így jelentősen javítaná az utazást azok számára, akik át akarnak kelni az Atlanti-óceánon. Mindez a VDR2 hajtóműnek köszönhetőé, amelyet a vállalat nemrég mutatott be az amerikai Up.Summit innovációs rendezvényen.

A hajtórendszert nagy sebességű járművekhez, például drónokhoz és repülőgépekhez tervezték, lehetővé téve számukra, hogy nagy távolságokat tegyenek meg nagy magasságban. Nem ez az első projekt, amelynek célja az óceánon átrepülések lerövidítése. A Venus Aerospace által tervezett hiperszonikus jármű azonban várhatóan elérheti a 7400 km/órás sebességet, ami valamivel gyorsabb, mint a Space Transportation által tervezett repülőgép, amely körülbelül 7000 km/órás sebességre törekszik.

Mindkét repülőgép azonban lényegesen gyorsabb, mint az eddigi leggyorsabb személyszállító repülőgép, a Concorde volt, amely 2179 km/órával tudott száguldani.
Image
Fotó: Venus Aerospace

A Stargazer fedélzetén utazók nem csak sokkal gyorsabban érnek majd céljukhoz, de magasabbra is repülnek. A becsült magasság, amelyet a repülőgép várhatóan elér, 110 00 láb (33,5 km) lesz, vagyis jelentősen magasabba repül majd, mint egy átlagos kereskedelmi járat, amely legfeljebb 40 000 láb (12,1 km) magasságig jut. Ebben a magasságban az utazóknak lehetőségük lesz látni a Föld görbületét, ami teljesen új élményt nyújt az út során. A Stargazer hagyományos repülőgép-hajtóművekkel fog felszállni, és csak a megfelelő magasság elérése után vált át a VDR2 rendszerre. A Venus Aerospace várhatóan 2025-ig befejezi a második dróntesztet, ami a fejlesztési szakasz következő fontos állomása lesz.