Ellopott majd visszaszerzett műtárgyakból nyílik kiállítás a British Museumban Ellopott majd visszaszerzett műtárgyakból nyílik kiállítás a British Museumban
Fotó: Pixabay

2024-02-05

  • Drive
  • Úti cél
  • Ellopott majd visszaszerzett műtárgyakból nyílik kiállítás a British Museumban

Ellopott majd visszaszerzett műtárgyakból nyílik kiállítás a British Museumban

A British Museumban kiállítanak néhányat azokból a műtárgyakból, amelyeket azután szereztek vissza, hogy tavaly nyáron nagy felháborodást keltő incidens közepette kiderült: legalább 2000 műtárgyat loptak el a londoni múzeum gyűjteményéből.

Óriási botrány rázta meg tavaly augusztusban a brit közvéleményt: elbocsátották British Museum egyik munkatársát, a rendőrség pedig nyomozást indított, miután a londoni múzeum gyűjteményéből számos tárgyat "eltűntnek, ellopottnak vagy megrongáltnak" nyilvánítottak. A tárgyak között arany ékszerek, féldrágakövekből és üvegből készült drágakövek voltak az i.e. 15. századtól egészen az i.sz. 19. századig. Az ellopott tárgyak egyike sem szerepelt a nyilvános kiállításon, és elsősorban tudományos és kutatási célokra tartották őket egy raktárban. A botrány a British Museum igazgatójának lemondásához vezetett, aki viszont egyik korábbi alkalmazottját hibáztatta.

Fotó: Facebook

A múzeum megpróbálja kihasználni az ügy övezte érdeklődést: a Rediscovering Gems (Drágakövek újrafelfedezése) című kiállítás 10 darabot mutat be abból a több százból, amelyeket egy széles körű keresési művelet során találtak meg. Az ellopott, majd visszaszerzett és most kiállított tárgyak között szerepelnek római üvegékszerek, metszetek és medalionok. A kiállítást több száz olyan darab teszi teljessé, amelyeknek korábban nem kelt lába, de eddig szintén nem szerepeltek az állandó kiállításokban.

A londoni múzeum szerint a lopás és a botrány miatt "megugrott az ékszerek és drágakövek iránti érdeklődés" a nagyközönség körében. A kiállítás "ezeket a hihetetlenül apró, de nagyra becsült remekműveket" mutatja be. "A lopást az tette lehetővé, hogy számos tárgy nem volt megfelelően regisztrálva és nem szerepelt az adatbázisunkban" - árulta el a múzeum megbízott igazgatója, Mark Jones a The Timesnak.

Fotó: Facebook

A lopások előtt "nehéz lett volna érdeklődést kelteni ezek iránt a darabok iránt. De az igazság az, hogy ezek rendkívüli tárgyak, lenyűgöző történelemmel" - tette hozzá Mark Jones. Annak érdekében, hogy a hasonló lopások ne ismétlődhessenek meg, a londoni múzeum nagyszabású katalogizálási műveletet indított, és Mark Jones célul tűzte ki, hogy öt éven belül létrehozza a British Museum gyűjteményeiben található mind a 8 millió tárgy digitális adatbázisát.