2024-11-27
Csehország nem kizárólag Prágát jelenti: ezeket a helyszíneket sem érdemes kihagyni
Az elmúlt években különösen népszerű úti céllá előlépő Csehország elsősorban Prágának köszönheti évi 6-8 millió látogatóját. A főváros mellett azonban több felfedezésre érdemes kisebb települést is találunk az országban, amelyek csodálatos történelmi látványosságokkal, lenyűgöző tájakkal és autentikus cseh hangulattal várják az utazókat!
A második legnagyobb cseh város és egyben Morvaország központja az ország délkeleti részén fekszik, és nem csupán megközelíthetősége, hanem egyedi atmoszférája miatt is megér egy látogatást. A 400 ezres város egyszerre áraszt elképesztő történelmi, illetve fiatalos és nyüzsgő hangulatot. A Špilberk vár vagy az idők során a Brno jelképévé váló Szent Péter és Pál Katedrális egyszerűen kihagyhatatlanok látványosságok, a modern építészet rajongói pedig látogassák meg az 1930-as években Ludwig Mies van der Rohe tervei alapján épült Tugendhat-villát, amelyet az UNESCO Világörökségbe is felvettek.
A Csehország déli részén fekvő várost a Lonely Planet egy középkori épületeit és báját tökéletesen megőrző “mini Prágának” nevezi, nem véletlenül szerepel történelmi része az UNESCO világörökségi listáján is. A szűk, macskaköves utcákon barangolba olyan nagymúltú épületekkel találkozhatunk, mint a Szent Vitus-templom vagy a reneszánsz stílusú krumlovi vár, amelynek épíése még a 13. században kezdődött. A legtöbb turisták május és szeptember között keresi fel Český Krumlovot, ezért amennyiben téli úti célnak választjuk, a nagy tömeget is elkerülhetjük.
Évszázadokon át a leggazdagabb európai családok jártak pihenni és gyógyulni a legismertebb és legnépszerűbb cseh üdülőhelyre – napjainkban viszont már mindenki számára megfizethető áron is élvezhetjük a város különböző fürdőinek gyakran „csodaszerként” is emlegetett vizeit. Karlovy Vary-ban ugyanis több mint 12 forrás fakad, amelyek mindegyike más és más eltérő egészségügyi gondokra számít gyógyírnak. A városban 1907 óta működik a Moser Üveggyár, amely többek között a brit királyi család számára is készít különféle tárgyakat és edényeket. A gyalogosan és felvonóval is elérhető Diana kilátóból pedig még felülről is megcsodálhatjuk a hegyekkel körülvett, festői városkát.
A középkorban magyarul Alamócnak nevezett településre a legtöbben Csehország legszebb és leghistorikusabb városaként hivtkoznak, amelyben szinte minden sarkon egy történelmi nevezetességbe botlunk. A gótikus stílusú Szent Vencel-székesegyház a város legfontosabb vallási jellegű épülete, és egyben az olomouci püspökség központja is. A mintegy százezer lakosú morva városban még egy – a prágaira erősen hasonlító – asztronómiai órát is találunk, a főtéren pedig megcsodálhatjuk 13. században felhúzott, az átépítések eredményeként immár reneszánsz stílusú Városházát is. Ha pedig elegünk van a történelmi épületekből, keressük fel az egész évben nyitva tartó botanikus kertet és a helyi állatkertet is.
Az ország közepén fekvő település az ezüstbányászatnak köszönhette középkori jelentőségét. Napjainkban is számos turista keresi fel Kutná Horát, akik azonban már elsősorban Csehország egyik legfurcsább és legijesztőbb kulturális nevezetességére, a Csontkápolnára kíváncsiak. A temető közepén – amelyben főleg a 14. századi pestisjárvány és a 15. századi huszita háborúk áldozatait nyugszanak – álló templom belsejét a becslések szerint 50-60 ezer emberi koponya és 450 ezer egyéb csont díszíti, amelyek az emberi halandóságot hivatottak szimbolizálni. Szintán a városban áll a bányászok védőszentjéről elnevezett Szent Borbála Katedrális is, amelynek színes üvegablakai Európa-szerte egyedülállóak.