Ahol egyszerre két földrészre is rátehetjük a kezünket a víz alatt Ahol egyszerre két földrészre is rátehetjük a kezünket a víz alatt
Fotó: Shutterstock

2024-07-20

  • Drive
  • Úti cél
  • Ahol egyszerre két földrészre is rátehetjük a kezünket a víz alatt

Ahol egyszerre két földrészre is rátehetjük a kezünket a víz alatt

Elképzeltük már, milyen lehet egyszerre két különböző földrészen tartózkodni? Nem is megvalósíthatatlan álom, ha van már tapasztalatunk a búvárkodásban és elutazunk Izlandra, ahol létezik egy különleges hely, amely egyszerre érinti az amerikai és az európai kontinenst. A Silfra-hasadék ugyanis éppen két tektonikus lemez határán található, ezért az itt lemerülők nemcsak gyönyörű látványban részesülnek, de egyszerre lehetnek két földrészen.

Izland turisztikai vonzerejét főként olyan zord, de vadregényesebb tájai jelentik, mint a Kék Lagúna vagy a Trónok harca sorozatban látható, fekete homokos Reynisfjara-part. A Thinkvellir Nemzeti Park területén azonban abszolút egyedi látványosságot találunk: a népszerű búvárhelyszínnek számító Silfra-hasadék Reykjaviktól északkeletre, a Thingvallavatn-tónál húzódik. A hasadék két oldala pedig két különböző földrészhez tartozik: itt találkozik ugyanis az észak-amerikai és az eurázsiai tektonikus lemez.

Fotó: Shutterstock

Ahhoz, hogy egyidejűleg megérintsük őket, le kell merülnünk a keskeny, kristálytiszta vizű hasadék mélyére. A tektonikus lemezek amúgy folyamatosan távolodnak egymástól, a tudósok számításai szerint mintegy 2 centiméterrel évente. Az ehhez hasonló hasadékok egy 1879-es földrengés következtében nyíltak meg a Thingvellir Nemzeti Park térségében, azonban csak a Silfrát töltötte fel közülük a gleccserekből származó fagyos, alig 4 Celsius-fokos víz. Ennek tisztaságát tükrözi, hogy 100 méterről is le lehet látni a víz alatti sziklaképződményekre.

Fotó: Shutterstock

A Silfra-törés mentén két kontinens között fotózkodhatnak a turisták, a park további fő látványosságai pedig a szűk folyosókból álló Silfra-csarnok, a Silfra-katedrális és a Fildra-lagúna. A búvárok körében a hasadék a rendkívül hideg víz ellenére is rendkívül népszerű helyszín. Felfedezéséhez azonban némi tapasztalat is szükséges, így a 60 méter mély üreg fenekére kizárólag a búvárképesítéssel rendelkezők merülhetnek le – a többi látogató csak a felszín közelében nézhet körül, ha van nála búvárszemüveg és pipa.