Franciaország alig ismert gyöngyszeme ez a másfél évezrede alapított, alig 700 fős falu Franciaország alig ismert gyöngyszeme ez a másfél évezrede alapított, alig 700 fős falu
Moustiers-Sainte-Marie, Franciaország
Fotó: Shutterstock

2024-11-16

  • Drive
  • Úti cél
  • Franciaország alig ismert gyöngyszeme ez a másfél évezrede alapított, alig 700 fős falu

Franciaország alig ismert gyöngyszeme ez a másfél évezrede alapított, alig 700 fős falu

Akárcsak az olaszoknál, Franciaországban is létezik egy vidéknépszerűsítő verseny, amelyben folyamatosan bemutatnak az utazók figyelmét többnyire elkerülő kisebb településeket. Ezek közé tartozik a Nizzától nagyjából két órányi útra fekvő, a 100 legszebb francia falu közé beválasztott provence-i Moustiers-Sainte-Marie is.

A mindössze 700 lakosú Moustiers-Sainte-Marie. Franciaország délkeleti részén, a Verdon-kanyon lábánál, egy mészkőszikla oldalába épült. A falu már hosszú ideje állandó résztvevője a Les Plus Beaux Villages de France (Franciaország legszebb falvai) elnevezésű vidéknépszerűsítő versenynek, ami takaros kőházait és egyedi fekvését tekintve cseppet sem meglepő. Moustiers-Sainte-Marie felvirágzása az 5-6. században, a kereszténység elterjedésének köszönhetően kezdődött, és – elsősorban a sziklafalba épített Notre-Dame de Beauvoir kápolna miatt – a középkorban fontos zarándokhelynek számított. Ebből a korból származik a falu egyik legjellegzetesebb látnivalójának, a két szikla között lógó aranycsillagnak a legendája is: eszerint Blacas keresztény lovag helyezte a város fölé, miután kiszabadult a szaracénok fogságából, akik muszlim hitre próbálták őt téríteni.

Image
Moustiers-Sainte-Marie, Franciaország
Fotó: Shutterstock

A település második aranykora a 17-18. századra esett, a fajanszgyártásnak köszönhetően, amit egy Antoine Clérissy nevű szerzetes révén terjedt el a helyi fazekasok között: az 1700-as évekre az egyre részletesebb és jobban kidolgozott mintákkal díszített moustiers-i fajansz egész Európában rendkívül keresett árucikk lett. A mesterség emlékét napjainkban az óváros közepén álló, Musée de la Faïence Moustiers őrzi. Klasszikus szűk utcáival, provencei-i stílusú házaival és apró boltjaival Moustiers óvárosa tökéletesen hozza a vidéki romantika hangulatát. Feltétlenül keressük fel a városházával szemben fekvő, a térség gasztronómiai kínálatának legjavát felvonultató piacot, a tér minden pénteken megtelik kézműves olívaolajat, francia sajtokat és remek borokat árusító bódékkal. Nyáron pedig 18 és 23 óra között még éjszakai piaccal is várják a látogatókat.

Image
Fotó: Shutterstock

Bár nem nagy település, Moustiers számos remek étterme között még egy Michelin-csillagos (La Bastide de Moustiers) is akad. Többségük szezonális, helyi alapanyagokra építi kínálatát: többek között megkóstolhatjuk az igazi francia ratatouille-t, a vörösboros daube provençale marhapörköltet és a régió hagyományos hallevesét, a bouillabaisse-t. Az édességek közül a brióshoz hasonló tarte tropézienne a legnevezetesebb, de a vidék természeti adottságainak köszönhetően számtalan levendulás finomságot, még levendulamézet is rendelhetünk.

Image
Verdon-kanyon, Franciaország
Fotó: Shutterstock

A vidék természeti szépségei közül az „Európa Grand Canyonjának” is nevezett, több mint 20 kilométer hosszú és 700 méter mély Verdon-kanyon emelkedik ki, amely kontinensünk legnagyobb szurdokaként rengeteg túralehetőséget rejt magában. Érdemes felmászni a Point Sublime és a Balcons de la Mescla nevű kilátópontokhoz, vagy végigsétáli a Route des Crêtes látványútján. A legismertebb túraútvonal a 14 kilométer hosszú Sentier Martel, de a meredek Imbut-ösvény és a rövidebb Sentier du Lézard is remek választás. A Sainte-Crox víztározó partján magasodó sziklákról elképesztő kilátás nyílik a környékre, a smaragdzöld tavon pedig gyakori vendégek a kajakozást és egyéb vízi sportokat űzők – a sziklák miatt a térség raftingozásra is ideális.