2024-12-30
Szilveszter napsütésben: az alábbi európai úti célokon szinte ismeretlen a hó és a fagy
A vidám és meghitt ünnepi időszakban is könnyen megeshet, hogy elegünk lesz a hideg időjárásból és a réteges öltözködésből. Ha karácsony után elutaznánk valamerre, hogy melegben indítsuk az újévet, az alábbi úti célokon garantált napfény és a kellemes időjárás!
Az olasz csizma “sarkát” elfoglaló délkeleti régió barátságos lakói mellett a jó időjárásáról is hires: a holtszezonban rendszerint 13-14 Celsius-fok körül alakul a hőmérséklet, így kellemesen lenge ruhákban is felfedezhetjük Bari, Polignano a Mare vagy a barokk Lecce látványosságait. A térség egyik legérdekesebb települése az UNESCO Világörökségbe is felvett Alberobello, amely jellegzetes fehér, csúcsos házikóiról, a trullikról nevezetes. Tavasztól kezdődően színes virágokkal is díszítik az épületeket, amelyek ilyenkor különösen bájos atmoszférát árasztanak.
Az andalúziai Costa del Sol, ahol Marbella is található, télen is rendkívül kellemes hely. Az egész évben nyüzsgő településen számos külföldi letelepedett az elmúlt évtizedben, többek között olyan sztárok is vásároltak itt villát, mint George Clooney vagy Antonio Banderas. Népszerűségének egyik oka az állandóan kellemes időjárás, amely tavasszal és nyáron nem túl meleg, télen pedig kellemes tavaszias. Marbellán érdemes bejárni az egész évben termő narancsfákkal szegélyezett óvárost, a kikötőt, a város legrégebbi templomát, a 16. századi Ermita de Santiagót és az Avenue del Mar tengerparti sétányon álló Salvador Dalí-szobrokat.
A Kanári-szigeteken közé tartozó Lanzarote fővárosa különösen kedvelt helyszín azok számára, akik között, akik maguk mögött hagynák a téli hideget. Az atlanti-óceáni szigeten egész évben kellemes az időjárás, télen 22 Celsius-fok körül van az átlag hőmérséklet, így sokan a homokos tengerpartok miatt utaznak a keleti oldalon elterülő városba: az egyik strand, Matagorda, még a repülőtértől sincs messze. A part mentén észak felé haladva, Los Marmolesnél egy 1981-ben zátonyra futott teherhajó roncsait láthatjuk, amelynél előszeretettel fotózkodnak a turisták. Amennyiben nem csupán strandolni szeretnénk, ellátogathatunk a Lanzarote közepén elterülő Vulkánok Nemzeti Parkba, vagy a tőle északra fekvő Timanfaya Nemzeti Parkba. A kráterekkel teli térség egy vulkánkitörés nyomán alakult ki a 18. század első felében, amikor az egész környéket hamu és a forró láva borította be. Ennek eredménye a napjainkban látható okkersárga-vöröses táj, ami UNESCO bioszféra-rezervátumnak számít.
A Gibraltári-szoros északi, európai oldalán fekvő, alig 6,5 négyzetkilométernyi brit tengerentúli terület már önmagában is izgalmas úti célnak számít, amelyet leginkább télen érdemes meglátogatni, amikor az átlaghőmérséklet 15 Celsius-fok körül mozog, a többnyire napos időjárásnak köszönhetően pedig rendszerint egy póló és egy vékonyabb pulóver is elegendő öltözet lehet. A felfedeznivaló tájakban bővelkedő Gibraltár tökéletes választás azok számára, akik szeretnek kirándulni és a természetben tölteni az idejüket: a botanikus kertek és a barlangrendszerek is számos izgalmat rejtegetnek. Semmiképpen se hagyjuk ki a térség egyik legszebb és leglátványosabb cseppkőbarlangjának tartott Szent Mihály barlangot, de felkereshetjük a második világháborúból fennmaradt alagutakat, és gyalog vagy a drótkötélpálya segtségével feljuthatunk az ott élő makákómajmokról közismert sziklára, a Rock of Gibraltárra is. Az Upper Rock természetvédelmi területen sétáljunk el a szikla legmagasabb, 340 méteres részére, ahonnan lélegzetelállító panoráma tárul elénk.
A Törökország délnyugati sarkában húzódó, Izmir és Antalya közötti partszakasz nem véletlenül viseli a török Riviéra elnevezést: a Földközi- és Égei-tenger kék színű, kristálytiszta vizei és a fehér homokos strandok a nyári hónapokban a turisták kedvenceinek számítnak. Ha viszont nyugalomra és csendes pihenésre vágyunk, télen keressük fel a térséget, hiszen a 17 fokos átlaghőmérséklet mellett a tömeg is jóval kisebb. A Türkiz-parttól nem messze, Lykia partvidékén fekszik Kaş hangulatos kikötővárosa, amelynek elbüvölő, apró utcáiban és terein számtalan kávézó és étterem működik. Vigyük magunkkal a túracipőnket is, és másszuk meg a város körüli hegyeket, de mehetünk többek között gyalogtúrára vagy kajakozni is. A település környéken vadregényes tájakat, öblöket és természeti kincseket fedezhetünk fel, a térség történelmi jelentőségét pedig a rengeteg itt található sziklakoporsó és kősír bizonyítja.
A hideg elől menekülhetünk akár a Francia Riviérára is: látogassuk meg Nizzát, ahol a kellemes időjárás (14 fok körül alakul a téli átlaghőmérséklet) mellett finom ételek is várnak ránk a konyhaművészetéről is hires térségben. A Cote d’Azur fővárosában mindent megvan, ami a turisták számára izgalmas lehet: felfedezhetjük a régió természeti és történelmi értékeit, a művészetek kedvelőire pedig különleges kortárs galériák várnak. A reggeli órákban érdemes végigsétálni közvetlenül a tenger mentén húzódó, 7 kilométer hosszú Promenade des Anglais sétányon: a friss levegőnek és a lenyűgöző tájnak köszönhetően biztosan jól indul majd napunk. A délelőtt során kilátogathatunk a Cours Saleya piacra, ahol a szokásos zöldségek, gyümölcsök és virágok mellett a helyi specialitásokat is árulnak. Nizza számtalan múzeuma közül a legtöbb ingyenes belépést biztosít, ezért érdemes egy teljes napot a város történelmének szentelni. Ha viszont aktívabb kikapcsolódásra vágyunk, járjuk be a környék szőlővidékeit, ahol borkóstolásra is van lehetőség.