Távol mindentől: ezek a Föld legelzártabb pontjai! Távol mindentől: ezek a Föld legelzártabb pontjai!
Fotó: Shutterstock

2023-12-26

  • Drive
  • Úti cél
  • Távol mindentől: ezek a Föld legelzártabb pontjai!

Távol mindentől: ezek a Föld legelzártabb pontjai!

DEVON-SZIGET

A Föld legnagyobb lakatlan szigete, amelynek felszíne annyira hideg és sziklás, hogy semmilyen élet nem marad meg rajta, az észak-kanadai Nunavut territóriumon található. A civilizációtól igencsak messze van, a legközelebbi lakott terület, a 200 lakosú Cornwallis-sziget 80 kilométerre van tőle. Az érdeklődést szinte kizárólag egy 23 millió éves, 20 kilométer széles meteorit-kráternek köszönheti, amelyet a NASA a 90-es évek óta robotok és űreszközök tesztelésére használ.

Fotó: Shutterstock

HÚSVÉT-SZIGET

A Csendes-óceánban fekvő Húsvét-sziget jogilag Chiléhez tartozik, amelytól azonban 3500 kilométer választja el. Még a legközelebbi földterület, a Francia Polinéziához tartozó Mangareva szigete is 2600 kilométerre van tőle. A moai nevű, több mint 3000 éves, hatalmas ősi szobroknak köszönhetően az alig 8000 lakosú sziget az UNESCO világörökség része.

Fotó: Shutterstock

ITTOQQORTOORMIIT

Minden oldalról közel 1000 kilométernyi lakatlan terület veszi körül az év kilenc hónapjában fagypont alatti hőmérsékletű grönlandi települést, amely a világ legnagyobb nemzeti parkja, a 972 ezer négyzetkilométeres Északkelet-grönlandi Nemzeti Park és Földünk legnagyobb fjordja, a Scoresby Sound között húzódik meg. Nem csoda, hogy a 450 lakos többsége még a legközelebbi repülőtérre is helikopterrel utazik, bár a jégolvadás rövid időszaka alatt hajózni is lehet. A hegyek és gleccserek között megbújó, szivárvány színű házak látványosan kiemelkednek a zord környezetből.

Fotó: Unsplash

LA RINCONADA

A világ legmagasabban fekvő és egyik legizoláltabb települése egy óriási gleccser tövében, 5100 méteres tengerszint feletti magasságon épült meg a Andokban. A perui városhoz kizárólag meredek és veszélyes hegyi utak vezetnek, a több mint négy órányira fekvő legközelebbi városból, Punóból. A város mostoha körülmények uralkodnak, vezetékes víz és szennyvízrendszer egyáltalán nincs, ennek ellenére mintegy 50 ezren lakják, akik főként az itteni aranybányákban dolgoznak. Az áramot is alig húsz éve vezették be, és nagyon takarékoskodnak vele, így például az 1 fokos átlaghőmérséklet ellenére La Rinconada éttermeiben sosem fűtenek.

Fotó: Shutterstock

LONGYEARBYEN

Norvégia északi részétől és az Északi-sarktól is mintegy 1000 kilométerre fekszik a Spitzbergák adminisztatív központja, amely a világ legészakibb települése. Körülbelül 2400 lakosa van, akik 53 különböző országból származnak, ugyanis a szigetcsoporton bárki letelepedhet, aki betartja a szabályokat. Az egyik legfontosabb közülük, hogy a jegesmedvék miatt a város határain kívül kötelező a lőfegyverviselés, bár ok nélkül tilos megzavarni a védettnek számító állatokat. A Spitzbergák legnagyobb városában amúgy egyetlen élelmiszerbolt található. A lista többi szereplőjéhez képest Longyearbyen egész könnyen megközelíthető, Oslóból mindössze három órát kell repülni a Svalbard repülőtérig.

Fotó: Shutterstock

VILLA LAS ESTRELLAS

A Húsvét-szigethez hasonlóan ez az antarktiszi kutatóállomás is Chiléhez tartozik, és hasonlóan távol, közel 3200 kilométerre fekszik az ország szárazföldi részétől. A Déli-sark viszont csupán 120 kilométerre van a György király-szigeten 1984-ben létrehozott Villa Las Estrellashoz. A kutatóállomás 14 lakóházában kevesebb mint 200 ember él, kutatók és katonák mellett a családtagjaik alkotják a lakosságot. Van viszont bankfiók, posta, iskola, szálloda és ajándékbolt is, a legközelebbi kórház azonban 950 kilométerre található, ezért az ideköltözőknek előre ki kell műttetniük a vakbelüket.

Fotó: Wikimedia