Az ókori görög eredetű török falu, amely a maják miatt lett vonzó az utazók számára Az ókori görög eredetű török falu, amely a maják miatt lett vonzó az utazók számára
Fotó: Shutterstock

2024-06-04

  • Drive
  • Úti cél
  • Az ókori görög eredetű török falu, amely a maják miatt lett vonzó az utazók számára

Az ókori görög eredetű török falu, amely a maják miatt lett vonzó az utazók számára

A turisták többsége Izmir vagy Fethiye környékét keresi fel Törökország nyugati részén, az égei-tengeri partvidéken, ami a tevékeny nyaralásra vágyók szempontjából teljesen érthető döntés. Viszont akik inkább csak pihenni akarnak, azoknak Şirince is szuper opció lehet. Az alig 500 fős, mediterrán hangulatú falu utcáin tilos az autózás, így elsősorban lovon vagy gyalog közlekedőkkel találkozhatunk. A település a mai napig őrzi az ókorba visszanyúló történelmét: az egykor görög fennhatóság alá tartozó, dombtetőn húzódó területen főként a szőlősők, olajfaligetek és gyümölcsfák idézik meg a hellenisztikus időszak emlékét.

Fotó: Shutterstock

Még több történelemért a Şirincétől 12 kilométerre található Epheszoszt érdemes felkeresnünk, ahol olyan nevezetességeket láthatunk, mint Hadrianus temploma, az Odeon színház vagy Celsus könyvtárának romjai. Szintén itt állt az ókori világ hét csodájának egyike, az epheszoszi Artemisz-templom is, amelyből csupán az alapzat néhány kőtömbje és egyetlen oszlop maradt fenn. Mivel helyiek jelenleg is földművelésből és juhászatból élnek, Şirince leginkább gasztronómiájának és édes gyümölcsborainak köszönheti hírnevét, de a gyümölcsöskertek terméséből kiváló lekvárokat is készítenek. Mindezeket a falu bazárjában is megtaláljuk, ahol a friss termékek mellett kézműves portékák, szappanok, ékszerek, kézzel készült ruhák és remek török kávé is kapható.

Fotó: Shutterstock

Egy jó vacsoráért a pazar kilátást is nyújtó Şirince Gülten Ablanın Yeri étteremben foglaljunk asztalt, ahol belekóstolhatunk a hagyományos török konyha ízeibe, a török reggelitől kezdve a dolmákon át egészen a köftéig. Şirince elhelyezkedésének köszönhetően több túralehetőség is akad a környéken, magaslati kilátóhelyekkel és ősrégi romokkal, de kirándulhatunk a Belevi mauzóleumhoz is. A település tavaly elnyerte az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) által odalítált „Best Tourism Villages” kitüntetést: a díj olyan apró falvakra hívja fel a figyelmet, amelyek fejlődésük katalizátoraként hasznosítják a turizmust.

Ugyanakkor Şirince – akaratán kívül – már korábban is bekerült a hírekbe, egy furcsa “jelenség” a 2012-es Maja Apokalipszis kapcsán. A maja naptár alapján a 2012 decemberére a világvégét hirdetők ugyanis úgy vélték, hogy Şirince egyike lesz majd azon kevés helynek, ami Noé bárkájaként megmenekül majd az emberi kultúrából. Emiatt 12 évvel ezelőtt sok ezren látogattak a faluba, azt remélve, hogy misztikus ereje megmenti majd őket az elkerülhetetlentől.

Fotó: Shutterstock