2024-07-14
Kalandvágyó utazók figyelmébe: a világ legveszélyesebb vasútvonalai
Nem véletlenül szerepel a “halál” szó a thaiföldi vasútvonal (nem hivatalos) elnevezésében: felépítése ugyanis legalább 100 ezer ember életébe került. A 415 kilométeres pálya Thaiföldet és Mianmart köti össze, és a japán hadsereg építtette – főként angolszász hadifoglyokkal – a második világháború idején, hogy katonákat és hadifelszereléseket szállíthasson a burmai hadjárat színtereire. A vasút építését dolgozta fel a Híd a Kwai-folyón című regény és film. A sínek rendkívül látványos buja dzsungeleken, meredek hegyek mentén haladnak, a pálya egyik leglélegzetelállítóbb pontja a faszerkezetű Wampo viadukt.
Fotó: Needpix
A Jakarta és Bendung között közlekedő, vulkánok, teraszos rizsföldek és csodás zöld völgyek között haladó vasútvonalon mintegy három órát tart az utazás. A tériszonyos utazók viszont messziről kerüljék el, mert a vonat számos magaslati hídon halad át, amelyek közül a 61 méter magas Cikubang az egyik leglátványosabb. A szubtrópusi esős évszak pedig sokak számára ijesztőbbé teheti az amúgy rendkívül látványos tájakon történő utazást.
Fotó: Getty Images
A többi, elsősorban magashegyi vonallal ellentétben az indiai pálya az óceán felett halad át. A Csennai városát a Rámesvaram-szigetekkel összekötő vonatok a Pamban-hídon zakatolnak át, amely India legrégebbi, az óceán fölött húzódó hídja. Hiába részesülnek az utasoknak egyedülálló élményben ezen a két kilométeren, az immár 110 éves híd kora és az óceán kiszámíthatatlansága miatt egyben a világ egyik legkockázatosabb vonatozásán is vesznek részt.
Fotó: Shutterstock
Nem sok jót jelent, egy vasútvonalnak már a nevében is szerepel az “ördög”, márpedig a dél-amerikai hegyi pálya elnevezésének magyar jelentése az Ördög orra. Az Andok ecuadori vonulatai mentén, több mint 2700 méteres tengerszint feletti magasságban zötykölődő vonatok sziklákba fúrt alagutakon és hajmeresztő kanyarokon szállítják az utasokat Guayaquil és Quito között. Az 1897 és 1908 között elkészül vasútvonal megépítése már önmagában is megér egy misét.
Fotó: Getty Images
A helyiek költői módon „felhőkbe vezető vonatnak” nevezik a világ harmadik legmagasabb vasútvonalát, amely 21 alagúton, 29 hatalmas hídon, 13 viadukton és két cikkcakkos szakaszon is áthalad az argentínai Salta és a chilei Polvorillo közötti 434 kilométeres távon. Az Andok kanyonjai és völgyei természetesen szuper kilátást biztosítanak, de a kemény terepviszonyok és az időjárás miatt nem teljesen veszélytelen az utazás.
Fotó: Shutterstock
Az alaszkai Skagway és a kanadai Whitehorse közötti 172 kilométeres pálya a 19. század végén, a klondike-i aranyláz idején kezdett épülni. Az izolált (vagyis egyetlen más vasútrendszerhez sem kapcsolódó) történelmi vonalon utazva elképesztő látvány tárul elénk: a szerelvények meredek hegyoldalakon, gleccserek alatt húzódó alagutakon, majd a közel 3000 méter magasan fekvő White-hágón haladnak keresztül. A világ egyik legveszélyesebb, történelmi emlékhelyeket és vízeséseket is érintő körútja mintegy 2,5-3 órát vesz igénybe.
Fotó: Shutterstock