2025-02-13
Gyönyörű, de rendkívül veszélyes: ez a Föld legizoláltabb világítótornya
A világítótornyok már az ókor óta figyelmeztetik a és kalauzoljék a hajósokat a nehezen hajózható, veszélyes partmenti vizeken, meredek sziklák és akadályok közelében, vagy éppen viharos időben, a legszebbek pedig napjaikban valódi turisztikai látványosságoknak számítanak. A legtöbbet közülük viszonylag egyszerű megközelíteni, de olyanok is léteznek, amelyekhez meglehetősen kockázatos eljutni – mint például az izlandi Thrídrangaviti.
Annak ellenére, hogy elsősorban funkcionális építmények, a világítótornyok elhelyezkedésüknek köszönhetően olykor csodálatos látványosságoknak is bizonyulhatnak – főleg, ha egy olyan távoliról van szó, mint az Izland déli partjai előtt magasodó Thrídrangaviti. Az Atlanti-óceánból függőlegesen, toronyszerűen kiemelkedő sziklára épült szerkezet évtizedek óta fontos szerepet játszik a hajózásban, mivel a környező vizek borzasztóan veszélyesek. Elhelyezkedése miatt már a felhúzása is rendkívüli szakértelmet igényelt: hivatásos sziklamászók építették meg 1938 és 1939 között, és csak a második világháború idején, 1942-ben kezdett el működni.

A Thrídrangaviti otthonául szolgáló szikla, két hasonló, bár némileg kisebb társával együtt a Vestmannaeyjar szigetcsoport része. A múltban úgy az itt dolgozók, mint a kíváncsi utazók csupán a szikla megmászásához szükséges felszereléssel közelíthették meg, majd jelentős erőfeszítést igénylő munkával juthattak csak fel a csúcsára. Napjainkban ez már jóval könnyebben megy, mert a torony mellett az 1950-es években egy helikopter-leszállópályát is kialakítottak. Ugyanakkor a gépek főként az alkalmazottakat szállítják, turisták csak elvétve kapnak lehetőséget a világítótorony felkeresésére – egy közismert youtubernek azért összejött a dolog, és barátjával együtt egy éjszakát is eltölthetetett a toronyban.
Amint a Weather Spark írja, a Vestmannaeyjarhoz tartozó szigetek időjárását rövid, hideg és szeles nyarak, illetve hosszú, nedves és fagyos telek jellemzik. A hőmérséklet az év legnagyobb részében 0-12 Celsius-fok között alakul, az erős szelek pedig rendszerint hatalmas hullámokat keltenek – így vitorlással vagy úszva rendkívül veszélyes megközelíteni a világítótorny szikláját. És akkor még nem is említettük az alattomos áramlatokat, a sziklák csúszós felületeit, a heves esőzéseket, valamint a környező vizekben élő kardszárnyú delfineket, amelyeket a köznyelv csupán „gyilkos bálnának” nevez.