2024-09-13
Közel egész napos szaharai vonatozás a világ leghosszabb vasúti szerelvényén
A Szaharán keresztül, közel 20 órán át halad az Atlanti-óceán partján fekvő Nouadhibou kikötőjéből Mauritánia vasérc-bányászati központjába, Zouératba az a rekordhosszúságú tehervonat, amelyen – minden kényelmetlensége és veszéyle ellenére – egyre több turista is utazik.
A fenntarthatóság és a környezetvédelem jegyében reneszánszát éli a repülős utazásokat kiváltó vonatozás, azonban léteznek olyan térségek és útvonalak, amelyek esetében nem is lehetséges más közlekedési eszközt választani. Egy ilyen esetet mutat be az Express, a mauritániai Iron Ore (magyarul Vasérc) elnevezésű vonat példájában.
A szerelvény az Északnyugat-Afrikában elterülő ország két, egymástól távol eső települését közi össze: az Atlanti-óceán partján fekvő Nouadhibou kikötővárost és Zouératot, ahol Mauritánia legnagyobb vasérc-bányái találhatók. Annak ellenére, hogy egy elsődlegesen áruszállításra használt tehervonatról van szó, a hírek szerint napjainkban egyre több turista is utazik a szerelvényen.
A 703 kilométeres útja során a Nyugat-Szaharával közös államhatár mentén elhaladó Vasérc gyakran a három kilométeres hosszúságot is megközelíti – így a világ leghosszabbjának vonatának számít, amit rendszerint három vagy négy dízelmozdony, egy személyszállító vagonból és 180-200 összecsatolt tehervagon alkot. A tehervagonok mindegyike 84 tonna vasércet képes szállítani.
A személyszállító vagon ellenére, a helyszíni beszámolók alapján a legtöbb utas inkább a rakomány tetején ülve utazza végig a 20 órás menetidőt. Ami komoly veszélyeket hordoz magában, egyrészt gyakoriak a balesetek, másrészt pedig a tűző szaharai napon a hőmérséklet gyakran a 40 Celsius-fokot is meghaladja, így a kalandvágyó utazók a kiszáradást és a napszúrást kockáztatják. Akik viszont mégis az afrikai sivatagi felfedezésének ezt a nem közönséges módját választják, utólag mind igazi spirituális élményről mesélnek.
Olvasd ezt is!