2024-11-15
Földtörténeti jelentőséggel bír a grönlandi jégtakaró alatt talált óriási kráter
Bár első látásra nehezen elképzeljető, de Grönland nem kizárólag egy végtelenbe nyúló jégmező: 2018-ban felfedeztek egy óriási és nagyjából 58 millió éves krátert a világ legnagyobb szigetén, ami úttörő információkhoz jutatta a tudományt a Föld geológiai türténelméről.
A 31 kilométer széles krátert a Grönland északnyugati részén található Hiawatha-gleccser alatt fedezték fel, és a tudósok véleménye szerint egy becsapódó aszteroida vagy üstökös üthette a hatalmas lyukat. Egy ekkora ütközés nyomán viszont óriási mennyiségű energiának kellett felszabadulnia, olyan elképesztő környezeti következményekhez vezetve, mint például klímaváltozás és egyes fajok tömeges kihalása.
Magát a krátert ugyan csak 2018-ban fedezték fel, de a kutatók már három évvel korábban is találtak erre utaló jeleket. Ekkoriban kezdték el ugyanis a NASA több mint 20 év alatt összegyűjtött, jég alatti domborzatra vonatkozó radarméréseinek kielemzését, és a Hiawatha-gleccser alatti felvételeken tisztán kivehető volt egy kör alakú mélyedés. Kezdettől fogva úgy vélték, hogy ezt egy becsapódás hozhatta létre, ezért 2016-ban a németországi Alfred Wegener Intézet kutatói megkezdték az érdekes anomália részletes vizsgálatát. Ehhez egy ultraszélessávú radaros hanglokátort használtak, amelynek segítségével sikerült behatolniuk a vastag jégtakaró mélyére, és részletes információkat gyűjteniük a felszín alatti földszerkezetről. A csúcstehnológia pedig végül megerősítette a hatalmas kráter létezését, amelynek úgy a formájából, mint a pereméből arra lehet következtetni, hogy egy becsapódás során keletkezett.
A grönlandi kráter felfedezése egyedülálló lehetőség arra, hogy tanulmányozni lehessen az aszteroidák becsapódásának a Föld történetére gyakorolt hatásait. A Hiawatha-kráter geológiai jellemzői és ásványi összetétele információkat szolgáltat az ütközés során felszabadult energiáról, az okozott károk mértékéről és a földi életre gyakorolt hosszú távú következményekről. Egy ekkora becsapódás ugyanis mind a klímaviszonykra, mind pedig a grönlandi jégtakaró és a gleccserek alakulására is jelentős hatással lehetett.
A Hiawatha-kráter korának meghatározása is kiemelt jelentőséggel bírt, mert így lehet összeegyeztetni a becsapódás hatását bolygónk történetének jelentősebb eseményeivel. Ez az adat azonban a mai napig vita tárgya: miközben sokáig úgy gondolták, hogy az ütközés nagyjából 13 ezer éve, az utolsó jégkorszak végén történhetett, a legfrissebb kutatások már jóval korábbra, mintegy 58 millió évvel ezelőttre teszik az eseményt. Ez viszont azt jelenti, hogy akkor történhetett, amikor Grönlandot jégtakaró helyett még esőerdők borították, és a felszabadult energia nagy valószínűséggel földrengéseket és erdőtüzeket okozhatott.