2024-05-23
Ezek jelenleg a világ legokosabb városai
Az okosváros-index tükrözi, hogy az olyan hatalmas városok, mint Tokió vagy Szingapúr hogyan tudják ötvözni a technológiát és a fenntartható innovációt. Az IMD globális üzleti iskola ez alapján rangsorolta a a világ városait, A, AA vagy AAA kategóriába sorolva be őket. Íme, a hét legokosabb város!
Az okos városok ismérve, hogy minden téren (közlekedés, energia, egészségügy, oktatás, kommunikáció, adminisztráció) egymással összehangolt rendszereket és infrastruktúrát működtetnek, valamennyit korszerű digitális platformokba integrálva. Ezek együttműködése optimalizálja az erőforrás-felhasználást, javítja a szolgáltatások elérhetőségét, elősegíti az innovációt, és egy rugalmas, reszponzív és ellenálló városi környezetet képes létrehozni.
Az IMD idén is elkészítette a legokosabb városok toplistáját, amelyben a modern urbánus világban fenntartható technológiát és komplex megoldásokat alkalmazó településeket díjazza.
Svájc negyedik legnagyobb városa fejlesztette ki a LUDP rendszert, amely átfogó platformot biztosít a várostervezési és -fejlesztési adatok gyűjtéséhez, elemzéséhez és megosztásához. Ezen adatok segítségével igyekszik javítani a lakosságnak nyújtott szolgáltatásokon – a helyezése alapján igencsak sikeresen.
A dán fővárosban egy okos világítási rendszer működik, amely képes a forgalomnak megfelelően beállítani a fényerőt. Más fejlesztések pedig az klímaváltozás hatásainak segítenek ellenállni: például zöldtetőket alakítottak ki, és olyan járdákat terveztek, amelyek átengedik a talajba az esővizet.
A délkelet-ázsiai városállam a Smart Nation kezdeményezés révén számos területen sikerrel vette a modern városi élet kihívásait. A projekt során az egészségügy, a közlekedés, a lakhatás és az oktatás területeit is sikerült több irányból összekapcsolni a jobb együttműködés érdekében.
Újabb svájci város az élmezőnyben: Genf önkormányzata okoshálózati technológiákkal optimalizálta az energiaelosztást, amelyekkel nyomon követik a fogyasztást, és a megújuló energiaforrásokat integrálják a város elektromos hálózatába
Az ausztrál főváros a megújuló energiaforrások és a fenntarthatóság területén eszközölt jelentős befektetéseinek köszönheti dobogós helyét. A városvezetés kiemelt jelentőséget tulajdonít a napenergia használatának, energiahatékony építési szabályokat alkotott, és többféle kezdeményezéssel ösztönözi az újrahasznosítást és a hulladékcsökkentést.
A második helyet is egy főváros foglalja el: Norvégia központja azt a rendkívül ambiciózus célt fogalmazta meg, hogy 2030-ra teljesen karbonsemlegessé válik. Oslo és több környező város együttműködésével jött létre a fenntartható településfejlesztés modelljeként szolgáló FutureBuilt, olyan projekteket létrehozva, amelyek az energiahatékonyságot, a szén-dioxid-semlegességet és az innovatív építészeti megoldásokat szolgálják.
A világ legokosabb városát szintén Svájcban találjuk: a fenntartható jövőkép megvalósítása érdekében Zürich egy komplex Smart City-stratégiát dolgozott ki, amely olyan területekre fókuszál, mint az energiahatékonyság, a közlekedés, a digitalizáció és a lakosság bevonása a döntéshozatalba.