A síró babák versenye Japán egyik legfurcsább fesztiválja A síró babák versenye Japán egyik legfurcsább fesztiválja
Foto: Flickr

2024-05-09

  • Drive
  • Világ
  • A síró babák versenye Japán egyik legfurcsább fesztiválja

A síró babák versenye Japán egyik legfurcsább fesztiválja

A fesztiválok leggyakrabban ünneplést és önfeledt szórakozást jelentenek. Kivéve a japán Naki Szumo fesztivált, ahol a versenyzőknek csecsemőket kell megríkatniuk.

A csecsemők sírása nem tartozik a legkellemesebb hangok közé. A legtöbb szülőnek sokszor gondot jelent, hogy valamilyen módon lecsendesítse gyermekét, Japánban viszont van egy nap, amikor pont ennek ellenkezője cél: a szumóbirkózóknak meg kell ríkatniuk a kezükbe adott babákat. A szokás egy ősi japán mondásból ered: „Naku ko va szodacu” nagyjából azt jelenti, hogy a „síró babák nagyra nőnek”. A hiedelem szerint a babasírás képes elűzni a démonokat, és ha emellett még hangos és erős is, akkor a gyerek erős és egészséges lesz, hosszú élettel megáldva.

Foto: Wikimedia

Bár európai szemmel nézve idegennek és talán kissé barbárnak is tűnhet, Japánban óriási hagyománya van ennek a szokásnak: a szülők gyakran még fizetnek is azért, hogy kisbabáik megkapják ezt a kiváltságos lehetőséget és szerepeljenek a versenyben. A szumósok a verseny során mindenféle kreatív módszerrel próbálják megríkatni a csecsemőket: például jelmezeket húznak és furcsa hangokat adnak ki. Ám a dolog mégsem olyan egyszerű, mint elsőre tűnhet: a babákat gyakran inkább megnevettetik ezek a kísérletek, de arra is volt már példa, hogy közönyösen figyelik a mázsás sportolókat.

Foto: Wikimedia

Amennyiben valakinek nem sikerül pár násodpercen belül megríkatnia a kezébe adott babát, akkor a – szintén jelmezt viselő – bíró közbeavatkozik. A végén a magát leghamarabb elsíró csecsemőt hirdetik ki győztesnek, ha pedig ketten egyszerre kezdenek bőgni, akkor a hangosabban síró baba nyer. A négy évszázados múlttal rendelkező Naki Szumo (Nakizumo) fesztivált eredetileg Tokió egyik legrégebbi buddhista templomában, a Szenszódzsi szentélyben rendezték meg, napjainkban viszont már több helyszínen zajlik a rendezvény.