2024-09-24
Ebbe az irányba utazva sokkal jobban megszenvedjük a jet laget
Nem számít, hogy nyaralásról vagy üzleti útról van szó, egy hosszú repülés mindig jelentősen megzavarhatja az alvási rutinunkat, kihívás elé állítva a szervezetünket. Az időzónák átugrásával járó jet laget mindenki másképp viseli, egyeseknél csak enyhe tüneteket okoz, másoknak azonban a teljes utazást tönkrevághatja. És még az utazás iránya is befolyásolja a jet lag mértékét.
Alvás szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy keletről nyugatra, vagy nyugatról kelere utazunk, de az átugrott időzónák száma is befolyásolja a pihenésünket. A Huffpost által megkérdezett szakértők szerint azonban sokkal rosszabb lehet a jet lag, ha nyugatról repülünk kelet irányba, és ezzel órákat ugrunk előre, ami sokkal jobban megzavarja a szervezetünket. A jelenséget tekinthetjük egy átmeneti alvászavarnak is, amit az időzónákon történő gyors áthaladés idéz elő, és emiatt a szervezetünk nem kap elég időt alkalmazkodni az úti célunk napszakához. A belső óránk, azaz a cirkadián ritmusunk ekkor még az otthoni időt mutatja, és megzavarióodik a hirtelen változástól.
Michael DeLucca utazási szakértő szerint kelet felé utazva azért rosszabb a jet lag, mert akár több órát is elveszítünk a napból, és korábban érkezik el este – emiatt a szokásosnál tovább maradunk fent éjszaka: “Ha ebbe az irányba utazom, sokkal később tudok elaludni, és később is kelek fel reggel. Ha fordított irányba repülök, akkor ugyan sokkal fáradtabbnak érzem magam, de könnyen álomba merülök este és ami a legfontosabb, hogy a megszokott időben el tudok aludni. Ilyenkor másnap már sikerül alkalmazkodnom a helyi időhöz.”
Charli Davies alvásszakértő szerint ez természetes jelenség, hiszen sokkal könnyebb napközben pár órával tovább fennmaradni: ezáltal még jobban elfáradunk, és nem lesz gondunk az alvással. Kelet felé utazva azonban “lerövidül” a nappalunk, hamarabb kellene lefeküdnünk, a szerveztünk auonban még nem érzékeli ezt. Így viszont reggel is jóval nehezebben kelünk fel, fáradtabbak és kimerültebbek lehetünk. Ezzel együtt, nyugati irányba repülve sem leszünk immunisak a jet lagre, hiszen az időzónák változása megzavarhatja a szervezetünk működését – a cirkadián ritmus ugyanis a Naphoz igazodik.
Az egészséges életmód rendkívüli mértékben hozzájárul ahhoz, hogy egy hosszú utazás után kevésbé szenvedjük meg az alvászavart. Léteznek azonban apró trükkök, amelyek segítségével könnyebben alkalmazkodhatunk az adott időzónához. “Igyekszem megtartani a rutinomat és normális időben lefeküdni az otthoni idő szerint. A rutinomhoz hozzátartozik egy forró zuhany, egy meleg ital és egy természetes, alvássegítő étrendkiegészítő is. Ha az első este jól alszom, a többi nap már nem lesz ezzel problémám” – mesélte DeLucca. Ezen felül a szervezetünk könnyebben hozzászokik az új időzónához, ha kiállunk egy kis időre a napra: a testünk ugyanis ezáltal érzékeli, hogy még nem érkezett el az alvás ideje. Amennyiben lehetséges, igyekezzünk minél többet aludni a repülőn, hogy kevésbé zavarjuk össze a belső óránkat.