Érdemes jobban utánaszámolni: ezekben az országokban drágább az élet, mint gondolnánk Érdemes jobban utánaszámolni: ezekben az országokban drágább az élet, mint gondolnánk
Fotó: Shutterstock

2024-11-08

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Érdemes jobban utánaszámolni: ezekben az országokban drágább az élet, mint gondolnánk

Érdemes jobban utánaszámolni: ezekben az országokban drágább az élet, mint gondolnánk

Az utazók többsége indulás előtt igyekszik valamilyen módon megtervezni az adott utazás várható költségvetését, de egy friss felmérés szerint manapság rengetegen – sokkal többen, mint egy évtizede – lépik át a keretüket. A kutatás arra is rávilágított, mely országokban a legvalószínűbb és a legmagasabb a túlköltekezés.

Bárkivel könnyen előfordulhat, hogy egy kisebb összeggel meghaladja az utazására szánt keretet, de a jelek szerint napjainkban egyre gyakoribb, hogy többet költünk a tervezettnél. Legalábbis ezt tükrözi a brit Good Travel Money utazási vállalat legfrisebb felmérése, amelynek eredményeit az Euronews tette közzé. A tervezett büdzsé meghaladásának mértékét az is befolyásolja, hogy mi az úti célunk: a lista élén végző Finnországban például átlagosan 45 fonttal (53,50 euróval) költenek többet azok, akik eleve napokra beosztott pénzzel kelnek útra. Mivel a felmérést brit utazók körében végezték, a szemléltetett adatok fontban jelennek meg, de bárki számára érdekesek és hasznosak lehetnek. A Finnországba utazók például átlagosan napi 103 fontos kiadással számolnak, de a valódi költségeik rendszerint 148 fontot tesznek ki. Egyhetes utazás esetében ez már mintegy 315 font (375 euró) többletkiadást jelent az Ezer Tó Országában.

Image
Rovaniemi, Finnország
Fotó: Shutterstock

A lista második helyére Mexikó került, ahol az utazók átlagosan 39 fonttal lépik túl a tervezett napi kiadásaikat: a tervezett 67 font helyett körülbelül 106 fontot költenek. A dobogó harmadik fokán pedig Egyiptom következik, ahova az utazók nagyjából napi 21 fontos kiadásokkal készülnek, de a valóságban több mint kétszer annyit, 47 fontot adnak ki az észak-afrikai országban. Szintén az élmezőnyben találjuk Norvégiát, ahol átlagosan 41 font a tervezett és a valós költségek közötti, valamint Japánt, ahol a kiadások napi 40 fonttal drágábbak, mint ahogyan azo da utazók gondolják.

Image
Khan el Khalili bazár, Kairó
Fotó: Unsplash
De hol jöhetünk ki kevesebb pénzből, mint hinnék?

Az inga természetesen a másik irányba is kileng, és ebből a szempontból Barbados jelenti a legkellemesebb meglepetést: a Kis-Antillákhoz tartozó szigetországba utazók a tervezett napi 194 font helyett átlagosan csupán 118 fontot költenek. Bár a karibi régióba szóló repülőjegyek nem tartoznak a legolcsóbbak közé, a helyi éttermek és hotelek árai már jóval kedvezőbbek – és hát az is sokat segít a spórolásban, hogy a barbadosi nyaralás leginkább strandolásból és kirándulásból áll, amelyek nem túl költséges programok. A pozitív csalódások második helyezettje Hongkong, amelynek látogatói átlagosan 66 fonttal költenek kevesebbet a tervezettnél. A Luxemburgba kszülők többsége is hajlamos túlbecsülni a várható kiadásokart, és napi átlagban 60 fonttal többel térnek majd haza a miniállamből, mint amennyit az utazás előtt kiszámítottak.