Ezekre az íratlan szabályokra fontos odafigyelni Olaszországban Ezekre az íratlan szabályokra fontos odafigyelni Olaszországban
Fotó: Shutterstock

2024-07-12

  • Drive
  • Drive-tipp
  • Ezekre az íratlan szabályokra fontos odafigyelni Olaszországban

Ezekre az íratlan szabályokra fontos odafigyelni Olaszországban

Rövidnadrág, flip-flop papucs és szalmakalap, esetleg fényképezőgép a nyakban – alighanem így írná le egy olasz a hazájába látogató átlagos turistát. Pedig Itália egyre több látogatója igyekszik beolvadni a helyiek közé, felvéve az olasz szokásokat. Lássuk hát azokat az íratlan szabályokat, amelyek betartásával elkerülhetjük a feltűnést Olaszországban.

​MIKOR MILYEN KÁVÉT IGYUNK

A kávézás olyannyira meghatározó része az olasz társadalmi életnek és kultúrának, hogy nem is lehet mással kezdeni ezt a listát. A barátságok fenntartását szolgáló eszközként és az étkezések szerves részeként a kávénak számos verziója létezik, a cappuccinótól a red eye kávén keresztül a szinte desszertnek is tekinthető affogatóig, és mindegyiknek megvan a maga helye és ideje. Annál egyértelműbb jele például nincs annak, hogy turisták vagyunk, ha ebéd után cappuccinót vagy bármilyen más tejes verziót rendelünk – ezeket ugyanis az olaszok kizárólag reggel isszák, ebéd után csak az eszpresszó jöhet. Ezért van az, hogy amikor egy olasz bárhol kávét kér, ezalatt 99 százalékában egy eszpresszót ért.

Fotó: Shutterstock

​MELYIK TÉSZTÁHOZ MILYEN SAJT PASSZOL

Az abszolút olasz klasszikusnak számító pastáknak is megvannak a maguk íratlan szabályai. Az adott régiótól függően változik ugyanis a tésztákhoz használt sajt típusa: Pugliában például a ricotta népszerű, Rómában viszont a pecorino a leggyakoribb. A Parmigiano Reggiano és a Grana Padano már az egész országban szerepel az étlapokon, csupán tartsuk észben azt az aranyszabályt, hogy halakhoz és tengeri herkentyűkhöz sajtot kérni bűnnek számít. Ennek oka, hogy a sajtok gyakran erős íze könnyedén elnyomja a tenger gyümölcseinek kifinomult ízét. Amennyiben például spaghetti alla vongolét rendelünk ebédre, ne reszeljünk rá semmilyen sajtot, ha tisztelni akarjuk a helyi szokásokat.

ÖLTÖZKÖDÉSI SZOKÁSOK

Az öltözködésben is létezik néhány alapelv, amelyet betartva nem tűnik fel már messziről mindenkinek, hogy turisták vagyunk. Egy tengerparti olasz faluban vagy kisvárosban például teljesen elfogadott, ha lengébben öltözünk az ebédhez, ám vacsorára már illik valamivel elegánsabb ruhákat felvenni. A nőknél ez egy-egy hosszabb ruhát vagy bő, hosszú nadrágot jelenthet hosszú ujjú blúzzal, míg a férfiaknál egy lengébb, hosszú- vagy közepes ujjú inget és a hozzá illő hosszú nadrágot. Fontos tudni azt is, hogy az olaszoknál nyáron legkorábban este fél 9 körül érkezik el a vacsora ideje, de gyakran ennél is később ülnek asztalhoz.

OLASZ NYELVŰ KÖSZÖN(T)ÉS

Mindenki nagyon tud örülni annak, ha egy turista anyanyelvén köszön neki vagy hálálkodik, így az olaszok is rendkívül hálásak néhány megtanult olasz szóért. A köszönés például náluk gyakran egy „piacere” (vagyis „örvendek”) szóval kísért kézfogást jelent, amelyet általában két puszi is követ. Még ennek is megvan a megfelelő sorrendje: általában először balra, majd jobbra. Amennyiben vendégségbe hívnak, sose menjünk üres kézzel – egy jó bor, finom csokoládé vagy egy szép csokor virág már megfelelő ajándék. Egy kis késés pedig nem jelent gondot, az olaszok sokkal inkább akkor néznek furcsán ánk, ha időben, vagy a megbeszéltnél korábban érkezünk.

Fotó: Shutterstock

KÖZLEKEDÉSI MORÁL

A vezetési szabályok némileg ködösek Itáliában: a helyiek nem igazán aggódják túl, viszont a túlságosan szabálykövető sofőröknek pokolian nehéz dolguk van. Gyalogos átkeléskor mindig figyeljünk az autókra, mert egyáltalán nem biztos, hogy megállnak nekünk – de ha meg is teszik, az bármikor felbukkanhat egy robogó is az adott autó mellett. Ha autóval járnánk be Olaszországot, jó tudni, hogy minél délebbre jutunk, annál kaotikusabb a közlekedési kultúra.