Nem csak meglelték, de el is készítették a világ legősibb, 4000 éves sörreceptjét Nem csak meglelték, de el is készítették a világ legősibb, 4000 éves sörreceptjét
Fotó: Shutterstock/AI

2025-01-29

  • Drive
  • Gasztro
  • Nem csak meglelték, de el is készítették a világ legősibb, 4000 éves sörreceptjét

Nem csak meglelték, de el is készítették a világ legősibb, 4000 éves sörreceptjét

A bor mellett a sör számít a modern világ legnépszerűbb alkoholtartalmú italának, de a jelek szerint ez az ókorban is így volt. A mezopotámiai sumérok például rendszeresen fogyasztották az általunk ismert sörre csak részben hasonlító italt, és egy iraki régészeti felfedezés már az elkészítési módjára is fényt derített.

Az egyik legrégebbi sörhöz kötödő ókori írásra iraki régészek bukkantak 2018-ban, az egykori Uruk városának környékén. A leletek alapján az ókori Mezopotámia lakói is hozzánk hasonló módon éltek: dolgoztak, társasjátékokat játszottak és agyagtáblákon küldtek üzeneteket egymásnak. Az egyik ilyen ékírásos tábla megfejtésekor pedig kiderült, hogy valójában egy fizetési bizonylatról van szó.

A korabeli munkáltatók azonban nem csupán pénzzel, hanem többek között sörrel is fizették dolgozóikat.
Image
Fotó: Shutterstock/AI

A legrégebbi sörreceptet a 20. század közepén fedezték fel egy i.e. 2. évezredből származó, ismeretlen szerző által költött sumér himnuszban. A sör ugyanis olyan fontos szerepet töltött be a sumérok életében, hogy a nedűnek és elkészítésének még saját istennőt is szenteltek: Ninkaszi alakja a sörfogyasztás pozitív és negatív hatásait is megtestesítette. A Ninkaszi-himnusz nem csupán rávilágít a sumér szokásokra, de azt is elárulják, hogyan is készült a sör 4-6 évezreddel ezelőtt.

A recept megvalósításával először Fritz Maytag, a San Franciscó-i Anchor Brewing Company alapítója próbálkozott, aki szerint az eredmény egy 3,5 százalékos alkoholtartalmú, „száraz és egyáltalán nem keserű” ízű sör lett, ami leginkább a mai almás ciderekre emlékeztette. Azóta mások is főztek sört az ősi receptet követve, többek között Max Miller, a történelmi fogásokkal foglalkozó Tasting History YouTube-csatorna gazdája. A sumérok amúgy elvileg szívószállal itták az akkoriban jóval sűrűbb sört, mert ezzel a módszerrel könnyen el tudták érni az ital folyékony részét, ami az edények alján gyűlt össze.