2024-11-29
Mi az a Doburoku, és miért örvend egyre nagyobb népszerűségnek, annak ellenére, hogy illegális volt Japánban?
A japán alkoholos italok piaca fellendülőben van szerte a világon. Különösen a szaké és a whisky népszerű, az utóbbi időben azonban egy másik japán italfajta is terjed: a doburoku.
A doburoku, amelyet „zavaros” vagy „finomítatlan” szeszes italnak fordíthatunk, talán nem mindenki számára hangzik ismerősen, de Japánban nagy múltra tekint vissza. Az egyik fő összetevője a rizs, így az ital már azóta létezik, hogy a gabonafélék először megjelentek az országban. A hagyományos szakéval ellentétben a doburoku elkészítése nem túl bonyolult. Ismertebb rokonához hasonlóan a recepthez élesztőerjesztő, rizs, kouji vagy rizsgomba és víz szükséges. Ahelyett azonban, hogy az összetevőket több nap alatt, fokozatosan adnánk hozzá, a doburoku elkészítéséhez az összes hozzávalót egyszerre kell felhasználni. Ez az eljárás azt jelenti, hogy az erjedési fázis sokkal rövidebb, így az ital édesebb és alacsonyabb alkoholtartalmú (6-12%). A zavaros megjelenése pedig annak köszönhető, hogy a folyamat végén nem szűrik meg.
A recept egyszerűsége miatt a doburoku már régóta népszerű a japán gazdák körében. A sintó papok is átvették az ital készítésének szokását, különösen fesztiválok és más különleges alkalmak alkalmával. Ez évszázadokon át folytatódott, és 1855-ben csak Edóban (ma Tokió) 459 doburoku-főző működött. Az Edo-korszak (1603-1868) vége azonban sok szempontból a doburoku végét is jelentette. A központosított Meidzsi-kormányzat meglátta a sörfőzdék és szeszfőzdék adózási lehetőségeit, és fokozatosan korlátozta az otthoni sörfőzést. 1899-re teljes tilalom lépett életbe az otthon főzött alkoholtartalmú italok tekintetében.
Néhányan még mindig főztek saját illegális tételeket, és a sintó szentélyek számára engedélyezték az ital előállítását a rituálék során történő felhasználásra. A Travel Tomorrow szerint pedig 2003 óta az ital visszatért. Abban az évben a japán kormány elkezdte engedélyezni egyes vendéglők számára a doburoku árusítását. Ezek a létesítmények speciális, úgynevezett „deregulációs zónákban” helyezkedtek el, többnyire olyan régiókban, ahol a gazdasági növekedés stagnált. Számuk folyamatosan nőtt, és 2021-ben Japánban 193 létesítmény kapott engedélyt doburoku árusítására. Bár a házi sörfőzés még mindig illegális Japánban, a doburoku helyzete sokat változott a kezdetek óta. Az italt mostanában fedezik fel újra, mind belföldön, mind nemzetközi szinten.