2023-11-16
Zöld, japán, és a kávénál is jobb – mi az?
MITŐL OLYAN ZÖLD?
A maccsa készítéséhez használt zöld teát speciális körülmények közt termesztik: szüretelés előtt egy hónappal lefedik, így a növény klorofil előállításával pótolja a napfény hiányát az árnyékban, ettől válik élénk smaragdzölddé.
KÍMÉLETESEBBEN ÉLÉNKÍT
A maccsa a lehető legegészségesebb élénkítőszer: fokozza a mentális éberséget, és 8–10 órán keresztül növeli az energiaszintünket. Utóbbit a csersavaknak köszönhetjük, amelyek elnyújtják a koffein hatását. A teában lévő theanine aminosav enyhíti a koffein hirtelen „beütését”, viszont nem csökkenti az éberséget, így barátságosabban turbózhatjuk vele magunkat. Koffeintartalma ugyanakkor kisebb, mint a kávéé: egy átlagos csésze kávé 95 mg koffeint tartalmaz, míg 2 g porból elkészített maccsa 70 mg-ot.
Fotó: Shutterstock
NEM MINDEGY AZ EREDETE
Ha tehetjük, kerüljük a Kínából származó maccsát. Ott a súlyos légszennyezésből adódóan sok nehézfém kerül a talajba és a vizekbe, majd onnan felszívódnak a növényekbe. Mivel a maccsánál az egész levelet elfogyasztjuk, a Kínában termesztettekkel több ólom kerülhet például a szervezetünkbe.
IGAZI SUPERFOOD
Antioxidáns-tartalma 137-szerese az áztatva fogyasztott zöld teáénak, és 70-szerese a narancsénak. A benne található polifenolok pedig segítik az anyagcserét, gyorsítják a zsírégetést és csökkentik a cukor- és szívbetegségek, illetve a rák kialakulásának kockázatát.
AZ ÖTÖDIK ÍZ
A maccsa amellett, hogy „zöld”, füves aromájú, umamiban, azaz az ötödik ízben is gazdag. Ez a többnyire nehezen körbeírható aroma a keleti konyhában alapvető fontosságú, a teában a theanine aminosav biztosítja.
NEM CSAK IHATJUK!
Fotó: Shutterstock
Jó hír, hogy süteményekbe, krémekbe, fagyiba vagy épp zabkásába is keverhetjük! Fontos azonban tudni, hogy jótékony hatása így kevésbé érvényesül. Ha latteként isszuk például, érdemesebb növényi tejjel készíteni, mert a tehéntej ront az antioxidánsok felszívódásán.
Fotó: Shutterstock
Hozzávalók (egy adaghoz):
- 80 ml víz
- 2 g maccsapor
- 2,5 dl tonik
- jég
Forraljuk fel a vizet, majd pohárba töltve hűtsük kissé vissza. Egy tálkába mérjük ki a maccsát, öntsük rá a vizet. Bambuszból készült teakeverő ecsettel (vagy ennek hiányában kisebb méretű habverővel) először nyolcasokat formálva keverjük csomómentessé, majd habverő mozdulatokkal habosítsuk fel. Egy 4 dl-es pohárba dobjunk néhány jégkockát, öntsük rá a maccsateát, és töltsük fel a poharat tonikkal.
Fotó: Pexels