Hol alkottak a híres brit írók? Többnyire lenyűgöző helyeken! Hol alkottak a híres brit írók? Többnyire lenyűgöző helyeken!
Fotó: Facebook

2024-06-28

  • Drive
  • Kultúra
  • Hol alkottak a híres brit írók? Többnyire lenyűgöző helyeken!

Hol alkottak a híres brit írók? Többnyire lenyűgöző helyeken!

Charles Dickens, Thomas Hardy, Emily Brönte, George Byron – nem csoda, hogy ennyi maradandó művet alkottak, hiszen csodálatos házakban éltek vagy nyaraltak. Nézd meg, hol születtek a halhatatlan remekművek!

​Thomas Hardy házikója

Regényeivel és költészetével nemzetközi hírnevet szerzett, de Thomas Hardy képzett építész is volt. Maga tervezte a ma Max Gate néven ismert viktoriánus épületet, ami Hardy otthonául szolgált 1885-től egészen 1928-ban bekövetkezett haláláig. Ám, ami ennél is érdekesebb az a hagyományos nádtetős házikó, aminek fehérre meszelt belső terei Hardy fiatalkori idilli vidéki létéről árulkodnak; később ebben a nyaralóban kezdődött Hardy írói pályafutása is. A ma is nagyjából eredeti állapotában megtekinthető kandallós, kis ablakos, kőpadlós ház emeleti hálószobájából nyíló kilátás ihlette A zöldellő fa alatt és a Távol a tébolyult tömegtől című alkotását. A kertje maga a csoda: tele színes vadvirágokkal, rózsákkal és buja növényzettel, itt még télen is élénk madárének hallható.

Fotó: Shutterstock

​Byron elátkozott öröksége

A Newstead-apátság virágzó múlttal rendelkezik: a korábban Ágoston-rendi épületet eredetileg VIII. Henrik adta a colwicki Sir John Byronnak 1540-ben, a reformáció idején. Az évek során extravagáns, gótikus, impozáns otthonná vált épület hanyatlása ötödik Lord Byronnak, az úgynevezett „gonosz lordnak” köszönhetően kezdődött, aki – fia engedetlenségén feldühödve – anyagilag lenullázta a birtokát, hogy ne örökölhessen mást, csak adósságot. Közben fia és unokája is meghalt, így 1798-ban bekövetkezett halálakor a birtokot dédunokaöccse – a költő és romantikus ikon – George Gordon Byron örökölte. A költő rövid élete során többször tartózkodott itt, de mivel a megörökölt anyagi csőd őt is ellehetetlenítette, végül 1818-ban kénytelen volt eladni az ingatlant. Az apátság máig őrzi Byron egykori tárgyait, köztük szeretett kutyájának, Boatswainnek a gondosan kidolgozott sírkövét.

Fotó: Shutterstock

​A Brontë nővérek plébániája

A Brontë Parsonage Múzeum küszöbét átlépve bármely rajongó azonnal felismeri a regények jellegzetes auráját. A Yorkshire-i Haworth faluban található plébániát egy lápos terület veszi körül, amely Emily Brontë egyetlen regénye, az Üvöltő szelek vad és különös helyszínét ihlette. A híres írók egykori otthona jelenleg a világ legnagyobb Brontë bútor-, ruha- és személyes tárgyi gyűjteménynek ad otthont, beleértve mindhárom nővér leveleit és kéziratait. A múzeumot a világ egyik legrégebbi irodalmi társasága üzemelteti, amely 1839-ben alakult, és céljuk a Brontë-irodalmi hagyaték népszerűsítése. A tárlatvezetés során megnézhetjük Charlotte egykori szobáját, vagy a konyhát, ahol Emily kitartóan tanult németül, de apjuk, Patrick Brontë hálószobáját is, ahova felesége 1821-ben bekövetkezett halála után költözött át.

Fotó: Shutterstock

​Dickens háza és kora

Fotó: Shutterstock

Az 1817-ben született író egykor londoni otthonának – 1837-1839 között élt itt – helyén található a Charles Dickens Múzeum, ahol beleshetünk életének rejtett szegleteibe, beleértve a magánéletét is. Feleségével, Catherine-nel és legidősebb fiukkal, Charlie-val élt a Doughty Street 48. alatt található házban, és többek közt itt született a Twist Olivér, A Pickwick Klub és a Nicholas Nickleby című regény is. Ezek a korai publikációk tették nemzetközi hírű íróvá Dickenst, még Viktória királynőt is a rajongótáborában találjuk. Miután Dickensék elhagyták a Doughty Streetet, az ingatlan nagyrészt panzióként üzemelt, majd 1925-ben nyitották meg a nagyközönség előtt. A ház az eredeti berendezéssel várja a látogatókat – tele viktoriánus bútorokkal, személyes tárgyakkal, lenyűgöző műalkotásokkal, és még az írózseni íróasztala is megcsodálható. Az intézményben visszarepülhetünk 1837-be, és egy olyan miliőbe csöppenhetünk, amely az egyik legnagyobb angol író-géniusznak adott nap mint nap ihletet.