2024-12-17
Ezek a legjobb ingyenes applikációk egy idegen nyelv elsajátítására
A modern digitális technológia nem csupán az utazások tervezését, a repülőjegyek és szállsáhelyek lefoglalását könnyíti meg, hanem még a nyelvtanulást is. Bár a kizárólag előfizetéssel elérhető szolgáltatások sokakat elijeszthetnek, szerencsére olyan alkalmazások is léteznek, amelyek használatáért nem kell külön fizetni.
Az európai nagyvárosokban ugyan többnyire az angolt használva is gond nélkül meg tudjuk értetni magunkat, kisebb településekre vagy távolabbi országokba utazva viszont könnyen előfordulhat, hogy a helyi nyelv ismeretének hiánya kommunikációs akadályt képez. És persze angolul sem tud mindenki, a mai digitális világ viszont a különféle alkalmazások révén számtalan lehetőséget nyújt a nyelvtanulásra – bár a legtöbb használatáért havidíjat kelk fizetni. A folyamatosan csökkenő népszerűségű Duolingo mellett azonban léteznek még más, részben vagy teljesen ingyenes applikációk is.
A Drops applikáció leginkább azoknak jön majd be, akiknek könnyebben megy a tanulás, ha a szöveget képek, ábrák és különböző színek egészítik ki. Az összes szót megjeleníti úgy a kiválasztott alapnyelven, mint a célnyelven is, kiejti azokat, és illusztrációkkal társítja, hogy a tanulók még könnyebben megjegyezhessék őket. Mivel a Drops magyarul is elérhető, így az is használhatja, aki nem tud angolul. Az ingyenes verzió napi egyszeri gyakorolásra biztosít lehetőséget, de a havi 12,58 eurós Drops Premiumra előfizetve korlátlanul is hozzáférhetünk a leckékhez.
A Mondly színes és interaktív alkalmazás, amely egyedi funkcióival sokat tud segíteni az egyes szavak és kifejezések memorizálásában. A videojáték-alapú appban külön menüfül segíti a szókincsünk fejlesztését, de ha például egy igére kattintunk, annak ragozásról is lehet egyből tájékozódni. A Mondly magyarul is elérhető, és ugyan ingyenes változata is létezik, a teljes tartalmához csupán előfizetéssel lehet hozzáférni. Ha egy nyelvet akarunk megtanulni, akkor havi 8 vagy évi 38 eurót kell fizetnünk, de egy december 15-ig érvényes akció keretében 80 euróért akár életre szóló tagságot is vásárolhatunk, amely 41 nyelv elsajátítását teszi lehetővé.
A Memrise a nyaralások tökéletes útitársa lehet, amellyel főként valós beszélgetéseket lehet gyakorolni, videós leckék segítségével. Ezekben anyanyelvi beszélők szólalnak meg, a mesterséges intelligencia révén pedig részletes visszajelzést is kaphatunk az elkövetett hibáinkról. A Memrise jelenleg 23 nyelven kínál leckéket, mivel azonban a magyar nincs közöttük, csak azok tudják kihasználni, akik már beszélnek egy ismertebb nyelvet. Napi néhány leckét az ingyenes változattaal vehetünk, havi 20 euróért viszont megszabadulunk a reklámoktól, megtekinthetjük a videós anyagokat, és az összes nyelvet elérhetjük.
A Busuut akkor érdemes letöltenünk, ha fontos számunkra a teljes mértékben személyre szabott a tananyag. A Busuu belépéskor röviden teszteli a tudásunkat, valamint az elérni szándékozott céljaink felől is érdeklődik. Ennek alapján állít össze, havi 12 eurós áron, egy komplett tanulási tervet az előfizetők számára, képi és hanganyagokkal is segíti a tanulást, valamint folyamatos visszajelzéseket is küld.
Egy ingyenes Chrome-bővítmény, ami alighanem a lehető legszórakoztatóbb módon ösztönöz a nyelvtanulásra: a Netflix filmjeit és sorozatait nézve ismerkedhetünk meg az adott nyelvvel. A Language Reactor ugyanis egyszerre két nyelven jeleníti meg a feliratot, és karaokestílusban, a beszéd ütemének ritmusában emeli ki az egyes szavakat. Az 52 nyelven elérhető programot egy beépített szótár és chatbotok egészítik ki.