A ChatGPT hajlamos nem létező helyeket ajánlani a turistáknak A ChatGPT hajlamos nem létező helyeket ajánlani a turistáknak
Illusztráció: Unsplash

2024-06-04

  • Drive
  • Tech
  • A ChatGPT hajlamos nem létező helyeket ajánlani a turistáknak

A ChatGPT hajlamos nem létező helyeket ajánlani a turistáknak

Bár egyre több területén képes segíteni és feladatokat ellátni a mesterséges intelligencia, a technológia sok esetben megbízhatatlanul működik. Például az MI turisztikai vonatkozásainak, egész pontosan a ChatGPT utazástervező funkciójának tesztelésekor a rendszer számos alkalommal téves vagy pontatlan adatok alapján válaszolt.

A SEO Travel friss kutatásában azt vizsgálta, hogyan teljesít az utazásszervezés területén az egyik legnépszerűbb MI-platform, a ChatGPT. A tesztelés során tíz népszerű úti célt vizsgálták meg szerte a világon, és a ChatGPT nem teljesített túl jól: a javasolt útvonalak 90 százalékában akadt legalább egy hiba. Az MI az általa megalkotott útitervek 52 százalékában nem vette figyelembe a nevezetességek, kávézók és éttermek nyitvatartási idejét, az esetek negyedében pedig logikátlanul felépített útvonalakat ajánlott.

Fotó: Barthelemy de Mazenod / Unsplash

De ennél jóval komolyabb gondokra is fény derült a felmérés során. A ChatGPT által megtervezett útvonalak 24 százaléka olyan helyekre vezetett, amelyek ideiglenesen vagy már véglegesen bezártak. Ráadásul a 100 MI-tervezte útitervbe egyáltalán nem létező helyszínek is bekerültek. Az egyik ilyen jellegzetes eset Róma, ahol a ChatGPT az „Antico Caffé” nevű helyet javasolta reggelizésre – ami viszont egyáltalán nem létezik. Az olasz fővárosban ugyanis számos antico café (azaz antic kávézó) és antico bár található, de egyiknek sem ez a neve. Ez arra hasonlít, mintha Budapesten a „Romkocsma” nevű helyet javasolná az utazóknak – számos ilyen jellegű hely van, de egyiknek sem ez a konkrét neve.

Fotó: Gautam Khrisnan / Unsplash

A ChatGPT mesterséges intelligenciája máskor a “pihenés” szó jelentését értelmezte egyedi módon: Amszterdamban ugyanis minden napra más szálláshelyet ajánlott a tesztelőknek. A rendszer időérzékelése sem tökéletes, képtelen reálisan felbecsülni az adott látványosság megtekintéséhez szükséges időt. A londoni Buckingham-palotánál például két órát szánt a hagyományos őrségváltás megtekintésére, miközben 45 perc is bőven elegendő erre.