Bőven akad látnivaló a világ második leghidegebb fővárosában Bőven akad látnivaló a világ második leghidegebb fővárosában
Fotó: Shutterstock

2024-11-26

  • Drive
  • Úti cél
  • Bőven akad látnivaló a világ második leghidegebb fővárosában

Bőven akad látnivaló a világ második leghidegebb fővárosában

Kazahsztán csak elvétve kerül fel a nemzetközi utazók bakancslistájára, de akik mégis útba ejtik a közép-ázsiai országot, azok általában régi fővárosát, Almatit keresik fel. Azonban csodálatos épületeivel, a nomád kultúrát megidéző konyhaművészetével és vendégszeretetével az új, modern főváros, Asztana is megér egy látogatást. 

Az Isim folyó által kettészelt főváros napjainkban egy modern, kulturális emlékekben gazdag település. Asztanában egymás mellett fedezhetjük fel a tradicionális és moden építészeti remekműveket: a város szélén áll például Közép-Ázsia legnagyobb mecsetje, a 2012-ben épült, fehér, arany és türkizkék színekben pompázó Hazrat Szultán mecset. Hatalmas kupolája és négy, egyenként 77 méter magas minaretje legalább olyan lenyűgöző látvány, mint a márvánnyal, csillárokkal és hagyományos kazah motívumokkal díszített belső tér, amely tízezer hívőt képes befogadni. A város közepén magasodik az 1997-es fővárosváltás emlékműve, az „élet fáját” szimbolizáló, 97 méter magas, kétszintes Bajterek-torony, amelyből káprázatos, 360 fokos panoráma nyílik Asztanára.

Image
Baiterek-emlékmű
Fotó: Shutterstock

A modern Asztana egyik legkülönlegesebb épülete a Nur Alem Future Energy Museum, amelynek nyolc emelete mind egy-egy nem megújuló energiaforrást mutat be. A nap-, szél-, víz- vagy éppen az űrenergiának szentelt interaktív kiállítások nem csupán a felnőttek, hanem a gyerekek számára is rendkívül izgalmasak lehetnek. A múzeum ráadásul VR és AR élményekkel is várja látogatóit, ezek révén a fiatalok is egyszerűbben megismerhetik az környezettudatos technológiákat. A helyi kultúra megismeréséért a zenekedvelők az Operaházat, az irodalomrajongók pedig a 20. századi költőről elnevezett Szaken Szejfullin Múzeumot. Kazahsztán történelmét a Nemzeti Múzeum mutatja be, de a Kazah Hadtörténeti Múzeum is gazdag kiállítási anyaggal várja az érdeklődőket.

Image
Nur Alem Future Energy Museu
Fotó: Shutterstock

Bár Asztanát közel 2000 kilométer választja el a legközelebbi tengerparttól, a Han Satir Szórakoztatóközpont számtalan üzlete, minigolf-pályája és a „hajókázó folyója” mellett egy beltéri strand is elfért. Északi fekvése miatt az 51. északi szélességi fok mentén felépült Asztana nem a legmelegebb hely: a mongol Ulánbátor után a világ második leghidegebb fővárosának számít, 3,5 °C-os átlaghőmérséklettel. Télen a hőmérő gyakran süllyed −30 °C környékére, és az Isim is hónapokra be szokott fagyni, ezért érdemes nyáron idelátogatni, amikor a szélsőségesen kontinentális éghajlatnak köszönhetően a 30 Celsius-fokot is elérheti a hőmérséklet.

Image
Fotó: Shutterstock

Az Isim partja tökéletes célpont, ha a természetben szeretnénk megpihenni: a környéken számos park és sétány található. A 2017-ben megnyílt botanikus kert, illetve az elnöki park is megér egy látogatást, ha pedig egy hosszabb utazás is befér az időnkbe, akkor keressük fel az UNESCO Világörökségbe is felvett, flamingókban bővelkedő Korgalzsin Nemzeti Parkot. Az asztanai éttermekben feltétlenül kóstoljuk meg a kazahok nemzeti ételét, a főleg bárányból készült, tésztás besbarmakot, de a bevállalósak a kazy lnevezésű lókolbászból is rendelhetnek. Az utcai árusok bódéinál pedig a rizses plovval, valamint a samsa nevű töltött tésztával is találkozhatunk.