2025-01-05
Európa alig ismert síterepei, sok hóval és kevés turistával
A tömegturizmusra gondolva leginkább a legnépszerűbb európai városok és tengerparti üdülőhelyek ugranak be, pedig a zsúfoltság földrészünk közismert síközpontjai esetében is szemmel látható. A zsúfoltságra remek alternatívát nyújtó kisvárosokhoz és falvakhoz hasonlóan azonban a hegyekben is bőven akadnak olyan síközpontok, amelyeket még kevesen fedeztek fel.
Itáliát nem csupán nyáron elbűvölő tengerpartjai és történelmi városai teszik vonzó desztinációvá: télen ugyanis a Dolomitok vonulatai tökéletes síelési lehetőségeket biztosítanak. Az Arabba Marmolada 3343 méter magas csúcsát elsősorban olaszok keresik fel, a vastag hótakaró és a szemkápráztató panoráma azonban mindenki számára ideális síelési körülményeket biztosít. Többet is itt találunk meg Európa legnehezebb síterepei közül, ezért tökéletes helyszín a komolyabb kihívásokra vágyók számára.
Olaszországhoz hasonlóan, az utazók Spanyolországot is elsősorban nyári úti célnak tekintik, pedig az andalúziai Sierra Nevada-hegylánc lankáit évente síelők tízezrei siklanak le. Európa legdélibb síparadicsoma a 3000 méternél magasabb csúcosknak köszönhetően rendkívül hóbiztos, a 100 kilométert meghaladó pályahálózat pedig kezdők és rutinos síelők számára is sokféle opciót kínál.
A Szófiától 70 kilométerre, Bulgária nyugati részén fekvő Borovec nem csupán erősen radar alatti helyszín, de – Svájccal ellentétben – egyben Európa egyik legolcsóbb síterülete is. Háromezres csúcsokat ugyan nem lehet meghódítani errefelé, de a Rila-hegység 1200-1300 méteres vonulatai is alaposan igénybe veszik majd a combizmokat. A fenyvesekkel teli térség természetjárásra és a bulizásra is tökéletes, így azok sem maradnak program nélkül, akik hanyagolnák a síléceket vagy hódeszkákat.
A svájci síterepek ugyan a kimondottan drága úti célok közé tartoznak, viszont az olyan népszerű, így zsúfolt helyekkel szemben, mint Zermatt vagy St. Moritz, a Goldfinger című James Bond-filmben is megjelenő Andermatt egy jóval nyugodtabb alternatívának számít. Az Uri kantonban található alpesi faluban a tursiták száma télen sem haladja meg a helyiekét, a környéken kanyargó 120 kilométernyi sípálya pedig rendkívül változatos opciókat biztosít a téli sportok kedvelőinek.
Fjordjainak és hegyvonulatainak köszönhetően Norvégia abszolút látványos sícélpont, és az Európa legesősebb városának számító Bergennel azonos szélességi fokon fekvő Geilo szuper élményeket ígér. Az 1200 méteres tengerszint feletti magasságban húzódó völgy két oldalán összesen 34 kilométernyi pálya várja a sportolni vágyókat, a síiskolák és az óvodai pályák pedig a gyerekekkel érkező családok számára is kedvező körülményeket biztosítanak. Bónuszként az év ezen részében jó eséllyel a sarki fények játékát és az éjféli napot is megcsodálhatjuk.
Ha már Skandináviában is keresgélünk, akkor a svéd-norvég határon elterülő Riksgränsent is érdemes figyelembe venni. Svédország és egyben Európa egyik legészakibb (a 68. szélességi körön túl található) síközpontjába nem a legkönnyebb eljutni, a fárasztó utazást azonban kompenzálja a szinte érintetlen természet. Az 1900 körüli vasútépítések során alapított település egyébként majdnem teljesen szellemvárossá vált a 20. században, de a fejlesztéseknek köszönhetően napjainkban már svéd és norvég síelők csoportjai lepik el gleccsereit és erdőit.