2024-12-25
Mesebeli látvány, turistatömeg nélkül: Európa legszebb falusi úti céljai a jövő évre
A túlturizmus egész Európában egyre nagyobb nyonást gyakorol a legnépszerűbb úti célokra, de izgalmas látnivalókat máshol is bőven találunk. Sőt, a kisebb falvak általában ideális desztinációk azok számára, akik szívesen ötvözik a túrázást, a kulináris élvezeteket és a kultúrát. Az Európai Unió pedig éppen ezzel a céllal indította el „Best Tourism Villages” nevű projektjét, amely eddig az utazók radarja alatt maradó kisebb településekre hívja fel a figyelmet.
Az Európai Unió „Best Tourism Villages” (legjobb turisztikai falvak) elnevezésű projektje keretében 2021 óta idegenforgalmi szakemberek neveznek meg olyan kisebb, vidéki településeket, amelyeket ugyanúgy érdemes meglátogatni, mint a nagyvárosokat. A nemrég kiadott legfrissebb lista 55 falut és azok látnivalóit ismerteti, ezek között 14 európai település is szerepel. Közülük mutatunk meg most négyet azok számára, akik szívesen felfedeznék földrészünk rejtett kincseit.

A 700 méteres tengerszint feletti magasságban elterülő Kalopanajotisz a Szetráhosz folyó partján, a buja Marathasza-völgyben fekszik, és nagyszerű úti cél azok számára, akiknek wellnessezés és minőségi borok nélkül elképzelhetetlen a nyaralás. A Marathasza-völgy ugyanis nemcsak kiváló szőlőtermő vidék, hanem a Tróodosz UNESCO Geopark részeként természetes forrásokban is rendkívül gazdag. A Geopark természtesen a túrázókat is várja, akik az itteni enyhe időjárásnak köszönhetően egész évben bejárhatják a térséget. Macskaköves utcáival és takaros házaival a település klasszikus mediterrán látványt nyújt, kiegészítve a forrásokra épült wellnesslétesítményekkel, valamint a különféle gasztronómiai lehetőségekkel. A faluban rengeteg érdekes workshop is az turisták rendelkezésére áll, akik elkészíthetik saját halloumi sajtjukat, megleshetik a szőlészet és a borászat titkait, de akár egy méhészetet is felkereshetnek, ahol készséggel megmutatják nekik a mézkészítés mesterségét.

Ha úgy szeretnénk megcsodálni Barcelona nevezetességeit, hogy közben egy jóval csendesebb és fenntarthatóbb helyen szállunk meg, és töltjük el időnk nagyobb részét, akkor válasszuk a várostól körülbelül egy órás autóútra fekvő Murát. A 454 méteres tengerszint feletti magasságon található település a Sant Llorenç del Munt i l’Obac Natúrpark tövében helyezkedik el, így remek kiindulópontnak számít a környező hegyvonulatok, erdők és patakok felfedezéséhez: úgy a tapasztalt, mint a kezdő túrázók számára imegfelelő útvonalakat kínál. Amennyiben pedig kifáradunk a gyaloglásban, keressük fel Mura egyedi kőprésházait, ahol a régió legfinomabb boraival olthatjuk szomjunkat.

Reneszánsz településeivel és ámulatba ejtő tájaival alighanem Toszkána számít az egyik legáhítottabb és leglátogatottabb olasz régiónak, de még errefelé is akadnak olyan helyek, amelyek kevesbé vannak reflektorfényben. Ezek közé tartozik többek között San Casciano dei Bagni is, amelyet már az ókorban is wellnessezésért látogattak. Mielőtt azonban beülnénk a termálfürdők forró vízébe, járjuk be kerékpáron a vidéket: az 1600 fős község ugyanis annak a tíz településnek az egyike, amelyek aktívan szerepelnek a „vidéki kerékpármegosztási projektben”. Ennek köszönhetően hagyományos vagy elektromos biciklikkel is felfedezhetjük Valdichiana és Val d’Ocia térségek vidéki tájait, amélkül, hogy közben szennyeznénk a környezetet.

Svájc legnagyobb és legkeletibb kantonjában, Graubündenben 1450 méteres magasságban rejtőzik ez a kevesebb mint 400 fős alpesi falu. Elhelyezkedéséből adódóan Splügen elsősorban a természetjárásra ideális hely, mivel a közelében húzódik a Splügen-, illetve a San Bernardino-hágó is. A község még 2020-ban csatlakozott a a fenntartható turizmusra és a természeti értékek megőrzésére építő Beverin Natúrparkhoz. Splügen történelméről a Rheinwalder Heimatmuseumban tudhatunk meg többet, az Euronews informácói szerint pedig 2025-ben megnyílik a különleges, sörökre fókuszáló hotel és főzde, a Speluca.