2023-10-28
Ha a képzelet nem elég – helyek, amik egy könyv miatt lettek nagyon népszerűek
Az olasz fővárosnak persze korábban sem kellett aggódnia, hogy kevés a turista, hiszen annyi történelmi jelentőségű épület és csodás műalkotás van itt, hogy mindig is népszerű volt. Dan Brown 2000-ben megjelent regénye és persze a 2009-es filmfeldolgozás után azonban az egekbe nőtt a népszerűsége. Mai napig találkozni olyan turistákkal az örök városban, akik a regényben emlegetett templomokat és útvonalakat követik, felkeresik a jelképeket, és fontos helyeket, mint például a Négy folyó szökőkútját a Piazza Navonán.

Fotó: Shutterstock
A világ egyik leghosszabb és legnehezebb túraútvonala a mexikói határtól egészen Kanadáig húzódik, a több mint 4000 km alatt kilenc hegyvonulaton kell átverekednie magát mindazoknak, akik végig akarják járni. Erre kevesen vállalkoznak, de Cheryl Strayed 2012-es regénye óta egyre többen teszik próbára magukat legalább egy kisebb szakaszon. Az önéletrajzi regényben az író nem rejtette véka alá a túra nehézségeit, a fizikai megpróbáltatást sem, a táj és a teljesítmény okozta katarzis mégis sokakat megmozdított – ezt csak tovább fokozta a Reese Witherspoonnal készült 2014-es filmfeldolgozás.

Fotó: Shutterstock
Az álnéven alkotó olasz író könyvsorozatának első része, a Briliáns barátnőm 2011-ben jelent meg és a kötetből azonnal kiderült: bárki is rejlik a titokzatos név mögött, igazán ismeri Nápolyt. Nemcsak a nyüzsgő, izgalmas várost, amit a turisták általában látogatnak, hanem azt a részét is, ahova csak kevesen jutnak el, mint a szegénynegyed, vagy a közeli sziget, Ischia, ahova szereplői nyaralni utaznak. A délolasz város semmihez sem hasonlítható hangulata négy köteten át ejtette rabul az olvasókat és biztosan jó néhányan foglaltak miatta repülőjegyet.

Fotó: Shutterstock
A legtöbben talán sosem hallottunk volna az angliai Gloucestershire-ben található Deani erdőről és az abban rejlő Puzzlewoodról, amióta azonban kiderült, hogy A gyűrűk ura alkotója, Tolkien is nagy rajongója volt a vidéknek, olyannyira, hogy ez az erdő ihlette legendás regényének egy-egy helyszínét, sokak térképére felkerült az úti cél. A természet persze önmagában is csodálatos, de a turisták egy része mai napig azért jön ide, mert szeretné tudni, hogy milyen is volt az író képzeletében az Öregerdő, Lothlórien vagy a Fangorn erdő.

Fotó: Shutterstock
1925-ben jelent meg Fitzgerald regénye, azonban népszerűsége – a filmfeldolgozásoknak is hála – mai napig töretlen. A történet a New York állambeli Long Islanden játszódik, kitalált helyszínen, az ihletője azonban nem más, mint az ugyanitt található Great Neck nevű városka, ahol az író feleségével, Zeldával élt néhány évet. A környéken ma is pazar paloták vannak, tulajdonosaik pedig is ki is használja a hírnevet, jó néhány kastély látogatható Gatsby tematikájú túrák során.

Fotó: Shutterstock