2024-10-08
Dombok között megbúvó magyarországi falvak, amelyek tökéletes célpontok egy hétvégi kiruccanáshoz
Borkóstoló, túrázás, hagyományőrzés és állatsimogatás – csupán néhány elem a Magyarországon megbúvó apró falvak gazdag programkínálatából. Az őszi hónapok tökéletesek a rejtett természeti és néprajzi kincsek felfedezésére, ezért összegyűjtöttünk pár izgalmas települést, amelyeket úgy családostul, mint egyedül is felkereshetünk.
A Letenyétől alig 7 kilométerre, a kelet-zalai dombok között fekvő község egyik legismertebb látványossága az 1989-ben kialakított mesterséges víztározó. Az eldugott, alig 157 fős Kistolmácsi látogatóira számtalan programlehetőség vár: feltöltődés a tó partján, gyalogos vagy kerékpáros túrázás a környező tájakon. Ha a magasból is szeretnénk megcsodálni a gyönyörű, zöld vidéket, sétáljunk fel a település fölötti szőlőhegyre, amelyen egy 12 méter magas kilátó emelkedik. A romantikus hangulatú falu közelében arborétumok is akadnak, amelyek bejárása akár egy teljes napba is telhet, és itt halad el a túrázók egyik kedvence, a Kéktúra Rockenbauer Pál Dél-dunántúli útvonala is.
Dombos tájak, erdők és kanyargó utcák alkotta falvak alkotják a nyugat-magyarországi Őrség lenyűgöző térségét. A népmesei hangulatot árasztó, fehérre meszelt parasztházakban közelebbről is megismerhetjük a hagyományos falusi életet: Szalafő és Pityerszer is az Őrségi Népi Műemlékegyüttes részei, ezért feltétlenül keressük fel őket, ha erre járunk. Amennyiben helyi alapanyagokból készült ételspecialitásokat szeretnénk kóstolni, látogassunk ki az őriszentpéteri biopiacokra, ahol számos friss terméket, például tejet vagy sajtot vásárolhatunk. Mivel az Őrség átnyúlik a magyar-osztrák-szlovén hármashatáron, adott a lehetőség, hogy átruccanjunk a másik két országba is: Szlovéniában a felsőlendvai vár csábító célpont, míg Ausztriában a közeli csokoládégyárat érdemes felkeresni.
A Zengő lábának keleti lejtőjén elterülő aprócska Baranya megyei falunak alig 419 lakosa van, viszont kiváló úti cél a kirándulni szeretők számára: közelében dombos vidékekre és gyönyörű erdőkre bukkanunk. Zengővárkony kiemelt figyelmet fordít a kismesterségek és a paraszti kultúra értékeinek megőrzésére. A település területe az ősidők óta lakott, a 11. században alapított falu pedig a török hódoltságot is túlélte, és egyes feljegyzések szerint a törökök elől menekülő görögök is letelepedtek a régióban – még a Balázs-forrás elnevezését is egy görög remetéhez, Baszileuszhoz kötik.
Romantikus hangulata miatt sokam keresik fel a Balatontól alig 3 kilométerre található, pár utcás Veszprém megyei falut: a takaros házakkal tarkított, 67 lakosú Salföld geológiai, botanikai és népi építészeti emlékei miatt is különleges úti cél. A közelben fekvő Folly Arborétum számos programmal vár, borkóstolótól kezdve egészen az óriási fenyőket felkereső vezetett sétákig. A község határában, az Ábrahámhegy felett húzódó erdőben megtekinthetjük a 13. században épült, kőkúti pálos kolostor romjait is. Érdemes családi kirándulást tervezni a vidékre, mivel a Salföldi Majorban kifejezetten a gyerekek számára kialakított játszótér és állatsimogató is működik, valamint lovagolni is lehet.
Az alig 500 lakosú falu a Bükki Nemzeti Park területén, Miskolc közelében fekszik, és kiválóan alkalmas arra, hogy egy őszi délutánt, vagy akár egy hétvégét is eltöltsünk benne. Túracipőt feltétlenül vigyünk magunkkal, hiszen számos kirándulóhely található errefelé: a mészkővel borított táj forrásokat, vízfolyásokat, barlangokat és szurdokvölgyeket rejt. Répáshuta közelében egy kiemelkedő természeti látványosság található: az ősrégészeti leletei miatt 1982 óta fokozottan védett Balla-barlang. Ha pedig a falu történelmére és néprajzi tradícióira vagyunk kíváncsiak, keressük fel a helyi Tájházat.