7 tökéletes utcai Insta-háttér – Romániában is találsz modern elemekkel ötvözött régi épületet! 7 tökéletes utcai Insta-háttér – Romániában is találsz modern elemekkel ötvözött régi épületet!
Fotó: Shutterstock

2023-10-06

  • Drive
  • Úti cél
  • 7 tökéletes utcai Insta-háttér – Romániában is találsz modern elemekkel ötvözött régi épületet!

7 tökéletes utcai Insta-háttér – Romániában is találsz modern elemekkel ötvözött régi épületet!

A Román Építész-szövetség székháza – Bukarest

A főváros szívében található épület eredetileg a 19. század végén épült, és a francia reneszánsz stílusjegyeit viseli. 1989-ben kishíján teljesen lerombolták, sokáig várta jobb sorsát, míg végül 2003-ban az eredeti épület elemeit megőrizve húztak fel egy modern, acél- és üvegelemekből álló kiegészítést a tetejére. A ma már műemléki besorolású épület a város népszerű látványosságává nőtte ki magát.

Fotó: Shutterstock

Elbai Filharmónia – Hamburg, Németország

A 2017-ben megnyílt épületet a világ legizgalmasabb koncerthelyszínei között tartják számon. Alapja egy régi, 1963-ban épült kikötői raktárépület, amelyet egykor kávé, dohány, kakaó és tea tárolására használtak. A ráépítés után, amely során 1100 üvegtéglával borított modern rész került a tetejére, megszületett a város legmagasabb épülete, amely vízparti elhelyezkedésével igazán megkapó jelenség.

Fotó: Shutterstock

Ontario Királyi Múzeum – Torontó, Kanada

Az eredetileg 1914-ben átadott, neoromán stílusú épületet már 1933-ban tovább bővítették később pedig 1978-ban is kapott egy új épületrészt. Időközben art deco elemeket is kapott az épület, mostani, modern formáját pedig 2007-ben nyerte, amikor az elsősorban üvegből, alumíniumból és acélból álló, hatalmas kristályra emlékeztető kiegészítést kapta. Mára már ez Kanada egyik legnagyobb múzeuma.

Fotó: Shutterstock

Kikötői Hatóság – Antwerpen, Belgium

Mintha egy másik bolygóról érkezett volna – ez az első gondolatunk, ahogy meglátjuk Antwerpen különleges épületét, amely le sem tagadhatná, hogy a világhírű iraki építész, Zaha Hadid kézjegyét viseli. Az egykori tűzoltósági épület 2016-ban kezdett új életet, azóta a kikötői hatóság 500 munkatársa dolgozik a szépen megőrzött eredeti és a hihetetlenül látványosan ráépített új, futurisztikus környezetben.

Fotó: Shutterstock

York Királyi Színház – York, Egyesült Királyság

Bár a régi és új épületrészek egyesítésénél az összhang a lényeg, az esetek többségében mégis inkább az új, modern rész a meghatározó, domináns. Nem így a Yorkban található királyi színház esetében, amelynek eredeti kőépülete a 18. század közepe óta ad otthon különféle előadásoknak. A homlokzat 2016-ban kapott egy új, modern bejáratot, amely azonban mégsem veszi el a figyelmet az eredetiről, inkább csak színesíti az összképet.

Fotó: Shutterstock

Marqués de Riscal Szálloda – Elciego, Spanyolország

Frank Gehry építész kezei közül olyan épületek kerültek ki világszerte, mint a bilbaói Guggenheim Múzeum, a prágai táncoló ház vagy a Los Angeles-i Walt Disney koncertterem. Egytől egyig modern, izgalmas és formabontó alkotások és ezt a sort bővíti a 2006-ban megnyílt Marqués de Riscal Szálloda is, amely egy régi borászatból született újjá, tetején egy hatalmas, titániumból készült masnira emlékeztető formával.

Fotó: Shutterstock

Hadtörténeti Múzeum – Drezda, Németország

1876-ban eredetileg fegyverraktárnak épült, azonban már 1897-ben hivatalosan múzeummá alakították. 1989-ben hosszú időre bezárták, végül 2011-ben nyitották meg újra, immár felújítva. Ekkor kapott a neoklasszicista homlokzat modern és igazán látványos kiegészítést, egy ékre hasonlító kiszögellést, amely egyből eszünkbe juttatja, hogy a háború nem játék.

Fotó: Shutterstock