2024-01-24
A földrengés után is barokk pompájában hozták helyre a csodás szicíliai várost

Fotó: Shutterstock
Ragusa az olasz csizma orránál található sziget egyik legszebb térségében, az Iblai-hegység Val di Noto nevű völgyében fekszik. Az egész régiót letaroló 1693-as földrengés után sorra épültek újra a környék települései, a barokkos épületek egykor fehér alapanyaga, a helyi mésztufa pedig a napsütés hatására idővel barnás színt vett fel.

Fotó: Shutterstock
Szintén a földrengés miatt alakult ki Ragusa kettős városszerkezete, mivel utána a helyiek kezdtek magasabban fekvő helyekre építkezni, létrehozva a sokáig Ragusa Superiore néven ismert városrészt. Kivéve az arisztokráciát, amelynek tagjai továbbra is ragaszkodtak a „régi” Ragusához, helyi nevén Ragusa Iblához. Ezért a most éttermek és kávézók sokaságával körülvett Dóm-tér (Piazza Duomo) környékén húzták fel nemesi eleganciát tükröző házaikat. Itt található több híres barokk stílusú templom és palota is, mint például a Chiesa del Purgatorio és a Palazzo Battaglia, a közeli San Giorgio katedrális tornyából pedig tökéletes kilátás nyílik az óvárosra.

Fotó: Unsplash
Ezzel szemben Ragusa Superiore jóval modernebb stílusban épült ki, és főként a hídjai közismertek: a Ponte Vecchio, a Ponte Nuovo és a Ponte Giovanni egyaránt nagyszerű kilátást kínál kiváló túralehetőségeket biztosító Santa Domenica völgyre.
Az épületek közül a Keresztelő Jánosnak szentelt katedrális számít a legnagyobb látványosságnak.
A szurdokvölgyekre épült városrészek az ellentétek miatt egészen 1926-ig két külön településnek számítottak. Az egységes Ragusa létrejöttével a keskeny, 340 lépcsőfokból álló Santa Maria lépcsősor köti össze a két városrészt, amelyről mindkét oldal remekül belátható.