2024-05-07
Tornyok Harca: a gazdagok versengése alakította ki a reneszánsz toszkán város arculatát
A meseszép helyszínekben, reneszánsz nevezetességekben és a festői borvidékekben bővelkedő Toszkána joggal foglal el előkelő helyet foglal el az Olaszországba utazók bakancslistáján. Itt található Lucca vörös házikós városa több világhírű zeneszerző szülővárosa volt, de joggal nevezték a „száz templom városának” is.
A Pisától alig 20 kilométerre fekvő Lucca látképét a 14. században még több mint 250 torony határozta meg, mára viszont csupán kilenc maradt meg közülük. Az egykori tornyok java Itália egy legkaotikus korszakában épült, amikor pestis és különböző más járványok tomboltak Toszkánában, a városállamok politikai viszályai pedig gyakran vezettek erőszakhoz. Lucca lakói ezért érezték úgy, hogy a külső veszélyek miatt szükségük van saját védőtornyukra.
Fotó: Shutterstock
A fennmaradt tornyok egyike, a 38 méter magas Torre Guinigi immár a város jelképének számít. Az eredetileg tehetős kereskedők lakótornyának felhúzott épület különlegessége, hogy a tetejéből egy tölgyfaliget nőt ki, amelyhez a látogatók is felmászhatnak. A többi középkori olasz városhoz hasonlóan, a torony magassága Luccában is az adott család presztízsét tükrözte: a szóbeszéd szerint Guinigiék azért ültettek fákat a sajátjuk tetejére, hogy még jobban kitűnjenek, és hogy ezzel is növeljék a magasságát.
A Torre Guinigi tetejéről tökéletes kilátás nyílik a város többi látványosságára is: a római kori amfiteátrum fölé emelkedő Anfiteatro-térre, az impozáns San Martino és San Michele in Foro katedrálisokra, valamint a 16. századi, négy kilométer hosszú várfalra, amelyen végig a fák árnyékában sétálhatjuk körbe Luccát. Külön érdekesség, hogy Lucca a második legnagyobb reneszánsz város – a ciprusi Nicosia után – melynek várfala teljes épségben megmaradt. Az Anfiteatro-tér közelében találunk egy másik kihagyhatatlan helyet, a 17. században épült, barokk kerttel körbevett Palazzo Pfannert.
Fotó: Shutterstock
Lucca a zenetörténelem szempontjából is jelentős város, hiszen több neves zeneszerző született területén, mint például a világhírű operaszerző, Giacomo Puccini. Egykori háza jelenleg múzeumként működik, de keressük fel a Palazzo Ducalét is, amelyben megfordult többek között Niccoló Paganini hegedűművész és Giotto renenszánsz festő is. A városi élményeken túl Lucca környéken több természeti látványosságot is találhatunk, mint az „ördög hídjának” nevezett Ponte del Diavolo o della Maddalena, és a termálforrásokban, barlangokban és gyógyvizekben gazdag Bagni di Lucca. Amennyiben pedig a tengerpartra vágyunk, Viareggio alig fél órás autóútra van a várostól, és még a népszerű Cinque Terrébe is eljuthatunk alig másfél óra alatt.
Fotó: Shutterstock