2024-02-15
Turisták is csatlakozhatnak Olaszország nomád pásztoraihoz
Eltűnőben van már az ősi nomád vándorlegeltetés hagyománya, pedig az efajta állattartás a gasztrokultúra fontos eleme. Olaszország hegyvidéki pásztorai azonban mind a mai napig követik állataikkal az évszakok változását – és életmódjuknak most a lelassulni vágyó turisták is részesei lehetnek.
Olaszország északi részén a pásztorok minden tavasszal kihajtják a nyájat vagy a csordát az Alpok lejtőire, hogy az állatok egész nyáron friss füvet legelhessenek. Az ilyen vándorlegeltetés során a pásztorok is az állatokkal tartanak a hegyekbe, és bár a harmadik évezredben ez a típusú állattenyésztés már nem igazán (költség)hatékony, a hagyományok ápolása nemcsak az állatokra, hanem a modern emberre is jótékony hatással van.
Fotó: Instagram
Max Jones, az Up There the Last alapítója saját bőrén tapasztalta meg, hogy az állatok nyakában kongó kolomp, az alpesi táj és a könnyű fizikai munka milyen jó hatással van a rohanó világából kiszakadó emberre.
„Valahogy ösztönösen vágyunk arra, hogy kijöjjünk a természetbe és csak jelen legyünk. A kolompokat hallgatva és a csordákra fókuszálva az ember képes teljesen beleélni magát a pillanatba és egyszerűen elveszni benne” – mesélte Jones az Adventure-nek. Projektje keretében a látogatók is szó szerint belekóstolhatnak ebbe az életmódba: a program másik fókusza ugyanis az élelmiszer-termelésre koncentrál.
Max Jones a piemonti Biellában, az olasz Alpok között nőtt fel, és felnőttként is rendszeresen részt vett a vándorlegeltetésekben. Az Up There the Last létrehozásával az volt a célja, hogy közelebb hozza az embereket az általuk fogyasztott ételekhez (mint például a sajtokhoz, szalámikhoz), valamint, hogy felhívja a figyelmet annak az ezeket előállító gazdálkodók munkájának a fontosságára.
Fotó: Instagram
Hasonló projektek kis mértékben ugyan, de egyre több helyen indulnak be, mivel világszerte csupán maréknyi idegenvezető foglalkozik ilyen túrákkal, mint például a Village Ways a Himalájában vagy a Pannier a Pireneusokban. Előbbi ügyvezető igazgatója úgy látja: vándorlegeltetéses programjuk a helyi közösség körében is sikeres, mert amellett, hogy plusz bevételhez juttatta a pásztorokat és gazdálkodókat, büszkeséget és elismerést is hozott számukra.
Jones azonban azt is hangsúlyozza, hogy romantizálni sem szabad ezt az életmódot, mert még a mai modern világban is elképesztően nehéz ilyen körülmények között élni. “Nagyon körültekintőnek kell lennünk, mivel az utolsó dolog, amit szeretnénk, hogy »autentikus élmény« címszó alatt egy rakás idegenvezető kihasználja a lehetőséget, mert így egyszerű árucikké válik az, ami valójában szinte szent” – véli Max Jones, aki szerint a végső cél tényleg az, hogy a fogyasztók közelebbről is megismerjék az élelmiszer-előállítás folyamatait, lelassuljanak és összekapcsolódjanak a természettel.