2025-01-22
Kicsi és drága: alig 318 ember él a világ legapróbb fővárosában
Rendszerint a legnagyobb és legnépesebb települések lesznek az egyes országok fővárosai, a Csendes-óceán közepén elterülő Palauban azonban egészen más a helyzet. Eredetileg ugyan itt is a legtöbb lakossal rendelkező város töltötte be ezt a szerepet, 2006 óta mégis a csupán 390 fős Ngerulmud viseli ezt a címet, felállítva a világ legkisebb fővárosának rekordját.
A csendes-óceáni Karolina-szigetek nyugati részén, a Fülöp-szigetek és Pápua Új-Guinea között félúton található a 340 szigetből álló Palau. A kisebb-nagyobb szigetek és atollok közül azonban csupán nyolc lakott akad. A 458 négyzetkilométert elfoglaló országot elsősorban búvárkodni és pihenni vágyók látogatják, hiszen fekvéséből adódóan ideális hely az üdülésre. A 17 614 fős lakosság nagyjából kétharmada (11 200) az azonos nevű szigeten található Koror városában él, 2006 óta mégis az alig 318 lakosú Ngerulmud számít Palau fővárosának.

A függetlenségét 1994-ben kikiáltó ország alkotmánya ugyanis arra kötelezte a Nemzeti Kongresszust, hogy máshol hozzon létre egy új közigazgatási központot és állami székhelyet – az indoklás szerint ennek célja az volt, hogy Palau legnagyobb szigete, Babeldaob is kiemelt szerephez jusson. Az új főváros kialakításával 1986-ban bíztak meg egy Hawaii-n bejegyzett építészeti vállalatot, amely hasonló – ami egyébként a Karolina-szigetek legnagyobb részét elfoglaló Mikronéziai Szövetségi Államok fővárosában, Palikirban is hasonló feladatot vállalt.

A munka azonban, az emberi és természeti erőforrások szűkössége miatt, igencsak lassan haladt, és az építkezés csak a 2000-es évek elején indult be igazán, amikor Palau fel tudott venni egy 20 millió dolláros kölcsönt Tajvantól. Ngerulmud 2006-ra elkészülő kormányzati komplexumára végül összesen 45 millió dollárt költöttek, és az államigazgatás azonnal be is költözött az abszolút tájidegen Capitolium épületébe. A neoklasszicista stílusú épületegyüttes külön érdekessége, hogy a tervezők eredetileg helyi alapanyagokból akarták megépíteni, ez azonban nem nyerte el a föderalista palauiak tetszésé, akik egy grandiózusabb változatot képzeltek el.

A főváros átköltöztetése gyakorlatilag csak adósságot hozott az országnak, amit jól tükröz a Wall Street Journal által megszólaltatott postafőnök tapasztalata is. Palauban ugyanis 2013-ig két posta működött, de ekkor költségcsökkentésre hivatkozva bezárták a fővárosi hivatalt, amelynek kiadásai 16 hónapos létezése alatt meghaladták a 30 ezer dollárt, miközben bevételei a 2 ezer dollárt sem érték el. Palau mindenesetre nagyszerű úti cél azok számára, akik egy természetközeli nyaralásra vágynak. Csupán arra kell vigyáznunk, hogy trópusi melegben mennyit vagyunk a napon, mert a korallzátonyok védelmében az ország – a világon elsőként – 2020 óta teljes mértékben tiltja a kereskedelmi forgalomban kapható naptejek, napolajok és krémek árusítását és használatát.


