2025-02-22
Hol és milyen módon tudunk egyeurós házat venni Olaszországban?
Számos helyen és sokan olvashattak már az elnéptelenedés orvoslására megszületett egyeurós olaszországi projektekről. Nem véletlenül, hiszen továbbra is kimagasló a kezdeményezés iránti érdeklődés, és időnként új lehetőségek is felbukkannnak. Mutatjuk, hol lehet még ilyen házakat találni, és mi szükséges a megvételükhöz.
Többször is írtunk már az Olaszországban elterjedt kezdeményezésekről, amelyek lényege, hogy vidéki kistelepüléseken egyetlen euróért hirdetnek meg eladásra felújításra szoruló ingatlanokat. A projekt célja, hogy új életet leheljenek a többnyire elnéptelenedéssel és elöregedéssel küzdő falvakba, és már két tucatnál is több önkormányzat részt vesz benne, azt remélve, hogy ezáltal a helyi gazdaságot is sikerül majd felélénkíteni. A program hátulütője egyértelműen a felújítási költségekben és a különböző adminisztrációs díjakban rejlik. Akadt már olyan vásárló is, aki közel 600 ezer eurót költött új háza renoválására, a másik véglet viszont az a vevő, aki 5700 eurós áron megúszta mindezt.

A vevőknek azonban számolniuk kell a különböző adminisztratív költségekkel is: külföldiek ingatlanvásárlása esetében ez akár 3 ezer euróra is rúghat. Néhány településen pedig egy úgynevezett kauciót is letétbe kell helyezni, amelynek összege 1000 és 10 ezer euró között lehet. Jól jön viszont, hogy a „szuperbónusz 110%” program révén Olaszország többnyire adómentességet biztosít az ilyen felújításokra. Aki belevág egy ilyen projektbe, annak a vásárlást követő 12 hónapon belül kötelező módon el kell kezdenie a felújítási munkálatokat, és legtöbb 3 éven belül pedig el is kell készülnie velük. Szintén fontos részlet, hogy a kiemelt érdeklődés miatt nem lehet minden házat egyetlen euróért megvinni: a népszerű ingatlanokat több helyen is árverésre bocsátják, ami jelentősen megemelheti a vételárat.

Alapvetően bárki jelentkezhet, de a vásárlókkal szembeni pontos elvárások kisebb-nagyobb mértékben településenként eltérőek – bár általában mindenhol hasonlóak. Például a szicíliai Mussomeliben az alábbi feltételeket kell teljesíteniük a vásárlóknak:
- kifizeti az adásviteli okiratokkal kapcsolatos költségeket (közjegyzői díj, nyilvántartásba vételi díj, átruházási díj, stb.);
- 1 éven belül köteles beszerezni a szükséges építési engedélyeket és kifizetni az ezzel járó költségeket;
- az építési engedély megszerzését követő legtöbb 2 hónapon belül bele kell kezdjen az építkezésbe;
- 3 éven belül be kell fejeznie a munkálatokat;
- köteles letenni egy 5000 eurós kauciót.
Azt is fontos megjegyezni, hogy az olasz nyevet nem beszélők számára várhatóan nehezebb lesz az ügyintézés.
Már számos olyan honlap működik, ami ezeket lehetőségeket gyűjti össze, mint például az 1eurohouses.com, a case1euro.it vagy a property-in-sicily.estate. Gyakran az érintett önkormányzatok is felteszik saját oldalukra az ajánlatokat – többek között az egyik legnépszerűbb egyeurós település, Sambuca di Sicilia is.
A kezdeményezésben többek között az alábbi régiók vesznek részt:
- Abruzzo (például: Casoli, Penne, Santo Stefano di Sessanio)
- Calabria (például: Maida, Cinquefrondi, Belcastro, Bisignano)
- Campania (például: Teora, Zungoli, Bisaccia, Altavilla Silentina)
- Emilia-Romagna (például: Bologna, Modigliana)
- Liguria (például: Triora)
- Marche (például: Cantiano)
- Piemont (például: Carrega Ligure, Albugnano, Borgomezzovalle)
- Puglia (például: Taranto, Capracia di Lecce)
- Szardínia (például: Romana, Nulvi)
- Szicília (például: Sambuca di Sicilia, Mussomeli, Calatafimi Segesta, Augusta, Caltagirone)
- Toscana (például: Montieri, Fabbriche di Vergemoli)