2024-09-19
Kik és milyen alapon válogatták össze a világ 7 csodáját?
Az emberek minden történelmi korban igyekeztek minél impozánsabb emlékműveket hagyni maguk után, de őseink hiába emeltek számos ikonikus építményt, csupán néhány került be közülük a „világ csodái” közé. Ezeket az ókori látványosságokat pedig különleges emberek választották ki, különleges okokból.
Bármilyen csodálatosak is, egyértelműen nem kizárólag azok az építmények gyönyörűek vagy jelentősek, amelyeket bekerültek a világ 7 csodája közé. De miként és miért pont ezekre esett a választás? A válasz pedig ugyanabban rejlik, mint ahogyan napjainkban választják ki például a világ legszebb tengerpartjait: az utazókban. Az ókori utazók ugyanis számos feljegyzést készítettek az általuk csodálatosnak ítélt helyekről, és figyelembe véve az utazás – és ezáltal a világ ismeretének – korabeli korlátait, az eredeti görög szerzők tudása nagyjából a mediterrán térséget fedte le.
A világ hét csodájának dokumentálása elsősorban Szidóni Antipatrosz költő és Bizánci Philón matematikus nevéhez kötik, de a történész Hérodotoszt és a szintén költő Kallimakhoszt is megemlítik, mint korábbi, de mára elveszett listák megalkotóit. Hivatalosan a Kr. e. 2-1. századokban élt Szidóni Antipatroszt a legelső, aki fennmaradt írásban – egy Kr. e. 2. századi annagrammában – szól a világ hét csodájáról. Míg az idők során változó csodák listája korábban – többek között – Babilon falait vagy II. (Nagy) Kurus perzsa király palotáját is tartalmazta, Antipatrosz felsorolásában már az általunk is ismert hét csoda szerepel
- a gízai nagy piramis;
- Szemiramisz függőkertje;
- az epheszoszi Artemisz-szobor;
- Pheidiasz olümpiai Zeusz-szobra;
- a halikarnasszoszi mauzóleum;
- a rodoszi kolosszus; és
- az alexandriai (pharoszi) világítótorony.
Fontos megjegyezni, hogy napjainkra egyedül a lista legidősebb szereplője, a gízai piramis maradt fenn többé-kevésbé épségben – a másik hat nevezetességen elpusztult az idők során.
Az antik görög mitológiában, asztrológiai hiedelmek és tudományos szempontok miatt egyaránt, különleges jelentősége volt a hetes számnak, a modern korokban született listák pedig megőrizték ezt a hagyományt. Bár az első fennmaradt írásos dokumentáció Antipatroszhoz nevéhez fűződik, sok ókor-kutató azon a véleményen van, hogy az eredeti listát a híres görög történész, Hérodotosz készíthette Kr.e. 400 környékén. Mintegy száz évvel később Kallimakhosz költő is összeállított egy másik, hasonló tartalmú listát. Az pedig történelmi tény, hogy a görögök voltak a kor idegenvezetői: rendszerint részletesen dokumentálták utazásaikat, hogy az információkat társaikkal is megoszthassák, így gyakran több oldalas útikalauzokkal tértek haza.
Az ókori hagyományt folytatva, a modern időkben is készültek hasonló listák, mint például a modern világ 7 csodája, a világ 7 természeti csodája vagy a világ 7 új csodája. A legtöbben ez utóbbit tekintik a “hivatalos” utódnak, és az alábbi látványosságok szerepelnek rajta:
- 1. Chichén Itzá (Mexikó)
- 2. A Megváltó Krisztus szobra (Rio de Janeiro, Brazília)
- 3. Colosseum (Róma, Olaszország)
- 4. Kínai nagy fal (Kína)
- 5. Machu Picchu (Peru)
- 6. Petra romvárosa (Jordánia)
- 7. Tádzs Mahal (Agra, India)
A világ 7 természeti csodája közé pedig a következők tartoznak:
- 1. Grand Canyon (Egyesült Államok)
- 2. Nagy-korallzátony (Ausztrália)
- 3. Rio de Janeiro kikötője (Brazília)
- 4. Mount Everest (Kína / Nepál)
- 5. Sarki fény
- 6. Parícutin vulkán (Mexikó)
- 7. Viktória-vízesés (Zimbabwe / Zambia)