Nyugdíjba mennek a sárga japán “dokivonatok” Nyugdíjba mennek a sárga japán “dokivonatok”
Fotó: Wikimedia

2024-08-27

  • Drive
  • Világ
  • Nyugdíjba mennek a sárga japán “dokivonatok”

Nyugdíjba mennek a sárga japán “dokivonatok”

Japánban éppen véget ért egy korszak a nagysebességű vonatok történelmében. A távol-keleti országban ugyanis végleg kivonják a forgalomból az egyik legrejtélyesebb, mégis rengeteget fotózott vonatmodellt, a megközelíthetetlen Doctor Yellow-t.

A rendkívül fejlett japán technológia és japán vasutak legendás pontossága találkozik ezeken a nagysebességű „golyóvonatokon” (bullet train), amelyek Tokió és a tőle délre, Kjúsú szigetén fekvő Fukuoka között közlekednek, az ország fő nagysebességű vasúthálózatának, a Sinkanszennek az egyik pályáján. A rendszeresen közlekedő szerelvényeket elsősorban jellegzetes sárga színükről lehet felismerni, de hiába szeretnénk – sok más emberhez hasonlóan – velük utazni, nem árulnak rájuk jegyeket.

A Doctor Yellow ugyanis nem utasok szállítására épült: ezeket a vonatokat különböző szenzorokkal, adatrögzítőkkel és egyéb modern technológiai eszközökkel rakták tele, hogy menet közben lehessen ellenőrizni a felsővezetékek és a sínek állapotát.
Image
Fotó: Shutterstock

Bármilyen felmerülő problémát pedig egyenesen a szerelvényeket üzemeltető vasúttársaságnak továbbítják – éppen ennek a diagnosztikai funkciónak köszönhetően kapták a Doctor Yellow nevet. A sárga színüket pedig abból a célból, hogy éjszaka is könnyen meg lehessen különböztetni őket a többi járattól. A mérővonatok tíznaponta járták a Tokió és Fukuoka közti vonalakat, a Sinkaszenek megszokott, 270 km/órás sebességével, hogy valóban élesben teszteljék az infrastruktúra műszaki állapotát.

Mivel egyáltalán nincs fix menetrendjük, jó adag szerencse is kellett ahhoz, hogy láthassuk őket – talán ezért is terjedt el Japánban, hogy a megpillantásuk jó szerencsét hoz.
Image
Fotó: Shutterstock

Misztikus mivoltuk miatt a fotósokat is hamar elvarázsolták a sárga vonatok. Mivel ezeket a szerelvényeket 2001-ben és 2005-ben állították szolgálatba, az üzemeltetők most úgy határoztak, hogy ideje kivonni őket a forgalomból: az idősebbet már jövőre, a fiatalabbat pedig 2027-ben nyugdíjazzák. A helyükre egy-egy hagyományos külsejű, N700S Sinkanszen-modellt állítanak majd, amelyek jelenleg még utasokat szállítanak.