2024-10-27
Hamarosan közvetlenül is repülhetünk Európából Grönlandra
November utolsó napjaiban kezdi meg működését Grönland új nemzetközi repülőtere az ország fővárosában, Nuukban – ennek köszönhetően az utazók immár átszállás nélkül is eljuthatnak Dániából a Föld legnagyobb szigetére. Alig két éven belül pedig további két másik repülőtér is épül Grönlandon.
November 28-án adják át a forgalomnak Grönland vadonatúj nemzetközi repülőterét, ami lehetővé teszi, hogy közvetlen járatok indulhassank a szigetország és Koppenhága között. Amint az Independent írja, a nuuki létesítmény megnyitását 2026-ban két másik, a sziget déli részén található repülőtér, Ilulissat és Qaqortoq átadása követi majd. Grönlandnak már eddig is voltak ugyan repterei, ezek azonban leginkább a belföldi járatokat szolgálták ki – nemzetközi járatok csupán Izlanddal és Kanadával kötötték össze az országot.
A főváros új légikikötőjének kiépítése még 2020-ban kezdődött el, és a 2200 méteres kifutópályáknak köszönhetően november végétől már az Észak-Amerikából és Európából érkező közvetlen járatok nagyobb repülőgépei is biztonságosan landolhatnak majd. A Visit Greenland szerint az új fejlesztéseknek köszönhetően a jövőben sűrűsödnek majd a járatok, és nemcsak az utazás lesz költséghatékonyabb, hanem Grönland is egy elérhetőbb úti céllá válik a kalandvágyó turisták számára. Az infrastruktúra-fejlesztési projekt azonban nem kizárólag a külföldieknek imponál: egy nuuki lakos például azt nyilatkozta izgatottan a BBC-nek, hogy eddig „teljesen el voltak zárva a világ többi részétől”, de a repülőtér megnyitásával nekik is lehetőségük nyílik otthonról eljutni más országokba.
„Grönland rengeteg egyedülálló élményt ígér a turistáknak, ha pedig többet szeretnénk látni belőlük, akkor tennünk is kell érte. Ugyanakkor arra is figyelnünk kell, hogy a turizmus ne menjen a környezeti értékek kárára, ezért elsősorban olyan partnereket keresünk, akik érdekeltek a fenntartható turizmusban” – nyilatkozta Hjörtur Smárason, a Visit Greenland igazgatója. Grönland fjordokban, bazalthegyekben és vulkanikus tájakban gazdag partjait évente mindössze 100 ezer turista keresi fel. A látogatók közel fele (46 ezer) óceánjáró hajókon érkezik, így a várakozások szerint az új repülőterek jóval nagyobb mértékben nyithatják meg a világ legnagyobb szigetét az utazók előtt.