A repülőterek hamis legendái, amelyeket jobb elfelejteni A repülőterek hamis legendái, amelyeket jobb elfelejteni
Fotó: Shutterstock

2024-07-10

  • Drive
  • Check-in
  • A repülőterek hamis legendái, amelyeket jobb elfelejteni

A repülőterek hamis legendái, amelyeket jobb elfelejteni

Számos legenda és mítosz terjed a repülős utazások és főleg a repülőterek szabályairól, amelyek – mivel megfelelő tájékozódás helyett hajlamosak vagyunk hitelt adni ezeknek – felesleges stresszt okoznak a nyaralás során. Ezért gyűjtöttük most össze a leggyakoribb tévhiteket és cáfolataikat.

A BIZTONSÁGI ELLENŐRZÉS MINDEN REPÜLŐTÉREN EGYFORMA

Azt, hogy minden repülőtéren van biztonsági átvilágítás, nem lehet vitatni, azonban ennek előírásai és módszerei egészen eltérőek is lehetnek. Még egy adott országon belül is más-más szabályozás lehet érvényben a különböző reptereken. Nálunk például maximum 100 milliliternyi folyadékot lehet egy átlátszó flakonban a fedélzetre, kézipoggyászban felvinni, máshol viszont ettől eltérő mennyiséget engednek, sőt egyes helyeken már el is törölték a korlátozást. Ha számunkra még ismeretlen helyre utazunk, az esetleges kellemetlenségek elkerülése érdekében érdemes az interneten utánajárni a helyi előírásoknak.

A VÁMMENTES BOLTOK MINDIG OLCSÓBBAK

A repülőterek duty free üzletei leginkább a vélt olcsóságuk miatt tartoznak az utazók kedvencei közé, de mielőtt minden pénzünket a bennük árult parfümökre, kütyükre vagy sminkkészletekre költjük, fontos tájékozódni arról, hogy máshol mennyibe is kerül az adott termék. Gyakran ugyanis csupán a jó marketing táplálja a duty free boltok legendáját: több elektronikai és luxuscikk egyáltalán nem kerül annyival kevesebbe.

Fotó: Shutterstock

MINDEN REPÜLŐTÉREN INGYEN VAN A WIFI

Bár a legtöbb légikikötőben tényleg ingyenes ez a szolgáltatás, készpénznek azért ne vegyük, mert könnyen csalódhatunk. Néhány repülőtéren külön fizetnünk kell érte, vagy bizonyos mennyiségű reklámot kell megtekintenünk a gondtalan netezéshez. A wifi minősége és sebessége is változhat a helyszín függvényében, míg egyes repülőtéren minden gyorsan betöltődik, máshol csak bosszantóan lassan. Ha fontos számunkra az internet-hozzáférés az ott töltött idő alatt, érdemes a reptér honlapján előre tájékozódni az elérhető szolgáltatásról.

A GÉPEK NEM TUDNAK ESŐBEN ÉS HóBAN REPÜLNI

Az is gyakori hamis állítás, hogy a repülőgépek képtelenek eső vagy hóesés idején közlekedni. Ezeket a gépeket eleve úgy tervezik, hogy elviseljék a különböző időjárási viszontagságokat is, a reptereken pedig a modern technológia számos eszköze áll rendelkezésre, amelyekkel a kedvezőtlen időjárási feltételek lehet igazítani őket. Szélsőséges időjárás esetén valóban késhetnek a járatok, néha inkább fel sem szállnak, de eső vagy havazás esetében szó sincs ilyesmiről. Fontos észben tartani, hogy a járattörléseknek legtöbbször biztonsági, és nem időjárási okai vannak.

Fotó: Shutterstock

VÁSÁRLÁS UTÁN MÁR NEM LEHET MÓDOSÍTANI A REPÜLŐJEGYET

Nagyon sokan gondolják úgy, hogy az egyszer megvásárolt repülőjegyen már egy betűt sem lehet változtatni. Ezzel szemben rengeteg légitársaság lehetővé teszi a jegyek átírását vagy valamilyen fajta módosítását – egyesek teljesen ingyen, máshol valamit fizetni kell ezért. Jegyvásárlás előtt a vállalat hivatalos honlapján feltétlenül olvassuk el az erre vonatkozó szabályzatot, elkerülhetve ezzel a kellemetlenségeket.