Egy sokoldalúan felhasználható ázsiai fűszer, amely az őszi kávékban és a forralt borban is felbukkanhat Egy sokoldalúan felhasználható ázsiai fűszer, amely az őszi kávékban és a forralt borban is felbukkanhat
Fotó: Shutterstock

2024-10-04

  • Drive
  • Gasztro
  • Egy sokoldalúan felhasználható ázsiai fűszer, amely az őszi kávékban és a forralt borban is felbukkanhat

Egy sokoldalúan felhasználható ázsiai fűszer, amely az őszi kávékban és a forralt borban is felbukkanhat

Bár Európában csupán az 1500-as évek végén terjedt el, a csillagánizs Kínában már évezredek óta fontos szerepet tölt be úgy a gasztronómiában, mint a gyógyászatban is. Az év végén pedig az itthoni konyhákban is rendszeresen használják.  

A Vietnámban és Kína délnyugati részén őshonos örökzöld fa gyümölcsét szárított formában használják fűszerként. A legjelentősebb mennyiségben Kínában termesztik, de ezen felül még Japánban, Indiában, Laoszban, Kambodzsában és Vietnámban is előállítják. A pirosas-barnás színű gyümölcs – mint a neve is mutatja – többnyire nyolcágú csillag alakú, és valamennyi szárában magvakat tartalmaz. Már azelőtt leszüretelik és kiszárítják mielőtt teljesen megérne. A benne található anetol nevű vegyületnek köszönhetően az íze és az illata is hasonlít az ánizsra, viszont jóval intenzívebb – az azonos elnevezés ellenére azonban két eltérő növényből állítják elő őket.

Image
Fotó: Unsplash

A csillagánizs már több ezer éve a hagyományos kínai konyha egyik fontos eleme: a fahéj, szecsuáni bors, édeskömény és szegfűszeg mellett még a kínai ötfűszer-keverék egyik alapjának is számít. Ezen kívül a maláj és indiai gasztronómiában is előszeretettel használják. Európába viszont csak a 16. század végén érkezett meg, Sir Thomas Cavendish angol felfedező és kalóz révén, aki 1586 és 1588 közötti világkörüli útja során a Fülöp-szigeteken találkozott vele. Ezután viszont villámgyorsan elterjedt, nem sokkal később már Oroszországban és Németországban is használták, elsősorban gyümölcsös ételek, lekvárok ízesítésére.

Az ázsiai konyhában rendkívül széleskörűen használják a fűszert: húsokhoz, zöldségekhez és levesekhez is egészben hozzáadják, majd erőteljes íze miatt a tálalás előtt eltávolítják.
Image
Fotó: Unsplash

Ősszel felbukkan a közkedveltű kávéfajtában, a sütőtökös (pumpkin spice) lattéban is, de forralt bort is ízesítenek vele. Karácsonykor pedig a szegfűszeggel együtt a csillagánizs is főszereplővé válik, legyen szó akár a fogások díszítéséről, akár fűszerezéséről. A csillagánizs egész és őrölt formában is kapható, de utóbbi állapotában például az indiai fogásokban csak ritkán használják önmagában, hanem elsősorban a garam masala fűszerkeverékben található meg. A gasztronómia mellett pedig a gyógyászatban is felbukkan, mint a kínai orvoslás egyik fontos növénye számos jótékony hatássa ismert: segíti az emésztést, gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású és köhögéscsillapító is.