2024-01-24
Akkora a környezetszennyezés a Fudzsin, hogy Japán kénytelen korlátozni a látogatást
Július elsejétől új intézkedéseket vezetnek be a japán hatóságok a Fudzsi-hegy megtisztítása és a környezet megóvása érdekében: a legnépszerűbb útvonalnak számító Josida-ösvényen díjat kell majd fizetni, és korlátozzák majd a napi látogatói számot is. A Josida-útvonal könnyen megközelíthető Tokióból, ráadásul a jelzett túraösvény mentén sűrűn találhatók szállást és étkezést kínáló menedékházak.
Fotó: Shutterstock
A EuroNews tudósítása szerint a Jamanasi prefektúra vezetése, amely az UNESCO világörökségi helyszín túrázási tevékenységét felügyeli, a környezet védelme érdekében tartotta szükségesnek az útdíj bevezetését. Emellett július elsejétől, a 70 napos nyári hegymászószezon kezdetétől napi 4000 főre korlátozzák a túrázók számát. A hegymászóknak tilos lesz délután 16 és hajnali 2 óra között megkezdeni a feljutást.
A Josida-útvonalon tavaly rekordszámú túrázó fordult meg (a Fudzsi-hegyre induló 221 ezer személy több mint fele), és idén is hasonló zsúfoltságra készülnek. A látogatók számának megugrása az ösvény mentén eldobott szemét felhalmozódásához, valamint balesetekhez és sérülésekhez vezető fennakadásokhoz vezetett. Gyakran megtörtént az is, hogy a tapasztalatlan túrázók nehézségekbe ütköztek, amikor a csúcs közelébe értek, ahol jóval kevesebb létesítmény működik.
Fotó: Shutterstock
Mennyibe kerül majd a Fudzsi megmászása?
A hivatalos szervezetek még nem hozták nyilvánosságra, hogy mennyi lesz a díj, az összeg nagyságát csak februárban jelentik be. Referenciaként szolgálhat amúgy, hogy 2014 óta a hegyet bármelyik ösvényen megmászó hegymászókat arra kérik, hogy önkéntesen fizessenek fejenként 1000 jent (6,20 euró) a terület megőrzésére. A tervek szerint az immár kötelező díjat a Josida-útvonal elején elhelyezett kapunál szedik majd be. A bevételt a túraútvonal karbantartására, valamint az ösvény mentén található további menedékházak építésére fogják fordítani, amelyeket vulkánkitörés esetén használnának.