2024-09-07
Így néz ki egy tökéletes budapesti city break a Lonely Planet szerint
Budapesti hétvégét javasol olvasóinak a világ egyik legismertebb útikönykiadója és utazási magazinja, a Lonely Planet, amely számos konkrét helyszínt is beépített ajánlatába: a termálfürdők, a belvárosi séták vagy a New York Kávéház sem maradt ki a programból. Ha szeretnénk turista-módra kalandozni egyet Budapesten, ezek a látványosságok, éttermek és különleges helyszínek a Lonely Planet szerint feltétlenül részei tökéletes budapesti hétvégének.
A Lonely Planet szerint Budapest kifejezetten romantikus város, amelyet minden turistának érdemes felkerenie, mivel tele van gyönyörű épületekkel, fantasztikus, 19. századi homlokzatokkal és macskaköves utcákkal – a belváros számos izgalmas építészeti remekművel büszkélkedhet. Miután napközben felkerestük a legjobb múzeumokat és termálfürdőket, belevethetjük magunkat az éjszakai életbe is, reggelig mulatva a romkocsmákban és a belváros szívében található szórakozóhelyeken.
Kezdésként a felülnézetet és a kilátást ajánlja a magazin: vacsora egy fantasztikus, képeslapokat is megszégyenítő panorámát biztosító rooftop bárban. Remek választás lehet a High Note SkyBar vagy a 360 Bar, ahonnan csupán a naplemente is életre szóló élmény, de a Duna felett 120 méterrel található VIRTU Restaurant is tökéletes erre. Ha aktívan akarjuk eltölteni az estét, másszunk fel a Gellért-hegyre, amelyről szintén elképesztő kilátás nyílik a városra, és ahol közelről is megtekinthetjük a Szabadság-szobrot.
Kezdjük a reggelt néhány hungarikumnak számító péksüteménnyel, mint a kakaós vagy fahéjas csiga, majd – lehetőleg egy kényelmes cipőt viselve – induljunk el várost nézni. Jobb helyen nem is lehet kezdeni, mint a Lánchídnál. A híd pesti oldalán láthatjuk a Four Seasons Gresham Palota hotel lenyűgöző épületét, majd ballagjunk át a hídon, a Duna felett. Budán pedig irány a vár, ahova a sikló visz fel percek alatt. Alternatív megoldásként a 16-os busz is szóba jöhet, amely szintén gyorsan elvisz minket a célunkhoz.
A várba felérve ne hagyjuk ki a Nemzeti Galériát, amelyben olyan híres 19. századi festők műveit csodálhatjuk meg, mint Munkácsy Mihály vagy Mednyánszky László, de megtekinthetjük a századforduló aktszobrászatáról szóló kiállítást is. Nem messze tőle áll a Halászbástya, amely az utazók mellett a Budapestre érkező sztárok körében is rendkívűl népszerű: számtalan hírességet fotóztak már le erre sétálva. Nem véletlenül, hiszen pazar kilátást nyújt a Dunára és a pesti oldalra. Ha már a Várnegyedben fel szeretnénk töltődni egy kis energiával, keressük fel Magyarország egyik legrégebben működő cukrászdáját, a Ruszwurmot.
A Vár megtekintése után a 16-os busszal jöjjünk Pestre: a Szent István Bazilikában a Szent Jobbot is megtekinthetjük. A templom tetejére 193 lépcsőfok vezet fel, de a városra néző kilátás lifttel is könnyen elérhető. A bazilika mögött elhaladva kijutunk a – Hősök terével együtt – világörökségi helyszínnek számító Andrássy útra. A környéken számos étterem, kávézó és cukrászda működik, de a Lonley Planet igazán egyedülálló élményként a Gelarto Rosa éttermét ajánlja – vagy akár lángost is ehetünk a Bajcsy-Zsilinszky úton található Retró Lángosban.
A párizsi Champs-Élysées-t idéző Andrássy utat számtalan luxusüzlet és gyönyörű épület szegélyezi. Szimbolikus helyen, az Andrássy út 60. szám alatt találjuk a 20. század totalitárius rezsimek áldozatainak emlékére létrehozott Terror Háza Múzeumot. A sugárút végén kiérünk a Hősök terére, ahol megcsodálhajzk a legendás, jól ismert szoborparkot.
A Hősök teréről szó szerint egyetlen lépés a Városliget: Budapest második legnagyobb közparkját folyamatosan fejlesztették az elmúlt években. A tó mentén eljuthatunk a Vajdahunyad várába, majd a macskaköves sétányon a város egyik legnépszerűbb termálfürdőjéhez, a Széchenyi Gyógyfürdő és uszodához. Ha pedig gyerekek is vannak velünk, akkor az Állatkert sem maradhat ki a programból. Az utóbbi mellett található legendás Gundel étteremben a tradicionális magyar konyha klasszikus fogásait kóstolhatjuk, és nincs messze a a VII. kerület sem, ahol számos romkocsmában fröccsözhetünk.
Reggelizzünk meg a Dohány utca sarkán fekvő New York Kávéházban, ahol királyi kiszolgálásban lehet részünk: a 19. század végén, Hauszmann Alajos tervei alapján végén épült palotában a világ egyik legszebb kávézója működik. Onnan induljunk az Astoria felé, ahol – belépőjegy ellenében – belülről is megtekinthetjük a Dohány utcai Zsinagógát. Mivel egy budapesti hétvége nem lehet teljes a Duna pesti partján álló Országház nélkül, a 2-es metróval könnyedén eljutunk a Kossuth Lajos térre. A város legmonumentálisabb épülete őrzi a magyar államiság egyik jelképét, a Szent Koronát, ami Európa egyik legrégebben használt, épségben fennmaradt beavató koronája. A rakparton láthatjuk a Cipők elnevezésű Holokauszt-emlékművet is.
Ebéd után sétáljunk fel a Margit hídra, amely a Duna mindkét oldalára, a Budai várra és az Országházra is egyedülálló kilátást biztosít, majd a hídról térjünk le a Margitszigetre. A város legnagyobb parkjában egyaránt találunk japán kertet és strandot, de itt áll a Szent Mihályi-kápolna is. Pihenésképpen telepedjünk le óránként dalra fakadó szökőkút közelében, a vacsorát pedig akár egy hajón is elfogyaszthatjuk: a 2-es villamossal, a Vigadó téren leszállva juthatunk ki a rakpartra. A Duna korzó egyébként is ideális hely arra, hogy emlékeztes módon búcsúzzunk Budapesttől.