Zakatoljunk át Mandzsúrián – vonatos kalandozások Kínában Zakatoljunk át Mandzsúrián – vonatos kalandozások Kínában
Fotó: Shutterstock

2022-07-26

  • Drive
  • Úti cél
  • Zakatoljunk át Mandzsúrián – vonatos kalandozások Kínában

Zakatoljunk át Mandzsúrián – vonatos kalandozások Kínában

Az 1897 és 1903 között Oroszország által megépített Transzmandzsúriai vasút története nem szűkölködik meglepő fordulatokban. Kína és Oroszország között több konfliktus is volt a vasút miatt, ám ennek ellenére hosszú ideig orosz (illetve szovjet) tulajdonban maradt, a második világháborút követően pedig a vasút szovjet-kínai közös tulajdonba került. A Szovjetunió 1952-ben lemondott a maga részéről – azóta Harbin vasútvonal a hivatalos neve, szerte a világban azonban változatlanul Transzmandzsúriai vasútként emlegetik.

Csita

A Moszkvától 4740 km-re, az Ingoda és a Csita folyók találkozásánál fekvő város után válik ki a Transzszibériai vasútvonalból a Transzmandzsúriai vasútvonal. Csitát a 17. század közepén kozák szabadcsapatok alapították – ma a Bajkálontúli Terület ipari és kulturális központja, ahol 350 ezer ember lakik.

Zabajkalszk

Zabajkalszk a Transzmandzsúriai vasút oroszországi szakaszának végállomása, ahol az utasoknak legalább két, de néha akár hat órát is várniuk kell, amíg a vonat kerekeit kínai nyomtávú kerekekre cserélik. Várakozás közben tehetünk egy sétát a hangulatos kisvárosban. Zabajkalszk vasútállomáson ugyan lehet fényképezni, de a határőrök vagy hadászati eszközök fényképezése tilos.

Manzhouli

Fotó: Shutterstock

A vasút kínai szakaszán az első megálló Manzhouli város a kínai, az orosz és a mongol kultúra találkozási pontja. Az utcákat orosz stílusú épületek szegélyezik, mindenhol orosz feliratok láthatók – mintha nem is Kínában, hanem Oroszországban lennénk. A Matrjoska téren több mint 200 túlméretezett, színesre pingált matrjoskababa látható. A leghatalmasabb körülbelül 30 méter magas – ez a világ legnagyobb matrjoskája, és egyben Guinness-rekorder is.

Harbin

Fotó: Shutterstock

A fenséges Songhua folyó partján fekszik Északkelet-Kína egyik legfontosabb városa. Számos látnivalóval büszkélkedhet, a helyi kultúra pedig a han, a mandzsu és az orosz hatások lenyűgöző keveréke. Harbint gyakran hasonlítják Szentpétervárhoz, és nem is alaptalanul, mivel a Transzmandzsúriai vasút építésekor a városban sok orosz építész élt, akik számos gyönyörű épületet terveztek itt.

Shenyang

Fotó: Shutterstock

Liaoning tartomány fővárosa, valamint Kína északkeleti részének gazdasági, kulturális és üzleti központja. A város híres az UNESCO világörökség részét képező császársírokról és a Mukden-palotáról, amely a Csing-dinasztiából származó császárok egykori rezidenciája.

Peking

Fotó: Shutterstock

A Transzmandzsúriai vasút végállomásán, az ősi Pekingben leszállva kalandozásunk véget ér – vagy éppen most kezdődik el igazán! Kína fővárosa évezredes kulturális és történelmi látnivalókat kínál – ha csak néhány napot töltünk Pekingben, ne hagyjuk ki a Tienanmen teret, a Tiltott Várost, az Ég templomát és persze város közelében húzódó Kínai Nagy Falat sem.

Fotó: Shutterstock