Víz alatti városok, amelyeket meg lehet látogatni Víz alatti városok, amelyeket meg lehet látogatni
Fotó: Shutterstock

2024-09-25

  • Drive
  • Úti cél
  • Víz alatti városok, amelyeket meg lehet látogatni

Víz alatti városok, amelyeket meg lehet látogatni

Víz alá süllyedt egykori emberi településekkel világszerte találkozhatunk, de míg egyes helyek felkereséséhez búvárruhát kell öltenünk, másokat jóval könnyebben megnézhetünk. A tengerszint folyamatos emelkedése miatt a jövőben még több várost boríthat majd el víz – de jelenleg is akadnak olyanok, ahova ellátogathatunk.

Pavlopetri (Görögország)

A tudósok a világ legősibb elsüllyedt városának tartják az 1967-ben felfedezett Pavlopetrit, amelynek története Kr. e. 2800-ig vezethető vissza. Az ókori görög várost feltehetően földrengések és a tengerszint emelkedése miatt nyelte el a víz mintegy 3000 évvel ezelőtt. A Peloponnészoszi-félsziget déli csúcsán, Lakonía prefektúrában található város egyedülálló lehetőség arra, hogy beletekinthessünk egy bronzkori település mindennapjaiba. A víz alatt fennmaradt utcák, épületek és sírhelyek romjainak felfedezéséhez még búvárképzésre nincsen szükség, mivel a tiszta vízbe sznorkelfelszereléssel is könnyedén lemerülhetünk.

Port Royal (Jamaica)

A világ egyik leghíresebb elsüllyedt városát a spanyolok alapították 1509-ben, az 1600-as évek második felére pedig nyüzsgő kalózkikötővé vált. Pusztulásátegy kegyetlen földrengés, és az azt követő hatalmas tengerár okozta 1692 június 7-én, amely kimosta a homokos talajt Port Royal alól, és a a város mintegy kétharmadát elnyelte a tenger.

Sicseng (Kína)

Az „Oroszlánvárosnak” is nevezett várost még a Kr. e. 206 és Kr. u. 220 között uralkodó Han-dinasztia alapította, és egyedi módon nem természeti folyamatok, hanem emberi tevékenység miatt került a víz alá. A kínai kormány ugyanis 1959-ben, hogy felépíthesse a Xin’an folyóra tervezett gátat, szándékosan a Csientao-tó mélyére süllyesztette a várost. Az évtizedekre feledésbe merült Sicseng 2001-es újrafelfedezését követően népszerű búvárhelyé vált.  Az édesvíznek és a fény hiányának köszönhetően a felszín alatt mintegy 40 méterrel található utcák, épületek és a beléjük vésett – oroszlánokat ábrázoló – minták remek állapotban konzerválódtak.

Baiae (Olaszország)

A Nápolyi-öbölben található Baiae fénykorában a Római Birodalom tehetős rétegeinek legnépszerűbb fürdőhelye volt, jelenleg pedig a világ egyik legkönnyebben felkereshető víz alatti városának számít. Baiae vesztét a gyakori vulkanikus folyamatok, földrengések és a tengermozgások okozták, amelyek miatt a fürdőváros emlékeit ellepte a tenger. A komplex föld alatti csatornarendszer és az ókori fürdők nyomai a mai napig láthatók: a mozaikpadlókkal és impozáns szobrokkal díszített romok üvegfenekű hajókon és búvárexpedíciók keretében is megtekinthetők.

Thonis-Herakleion (Egyiptom)

Az Alexandriától keletre, az Abu Qir-öbölben fekvő Thonist (görög nevén Herakleiont) a Kr. e. 8. században alapították, és évszázadokon át egy nyüzsgő és fejlett kikötő volt, amíg az i. sz. 1. század vége körül földrengések és a tengerszint elpusztította. Az elsüllyedt várost 2000-ben fedezte fel Franck Goddio archeológus, aki csapatával érdekes műtárgyakra, hatalmas szobrokra, szfinxekre és különböző vallási tárgyakra bukkant a víz alatt. Napjainkban pedig már a látogatók is lemerülhetnek az ősi város romjai közé.

Villa Epecuén (Argentína)

Az Epecuén-tó partján fekvő üdülővárost a modern korban, 1985 novemberében öntötte el a víz, amikor a heves esőzések következtében az árhullám átszakította a települést védő gátat. Villa Epecuén negyedszázadon át volt a víz rabságában, ám amikor 2009-ben a tó elkezdett visszahúzódni, egy része ismét a felszínre bukkant. Bár a sós víz jelentősen megrongálta az épületeket, az utcák vonalai még most is viszonylag jól kivehetőek.