2024-06-13
Hat napig tart az út a világ legizoláltabb falujába
Rengeteg különleges sziget található a Földön, de az Atlanti-óceán közepén fekvő Tristan da Cunha ezek közül is kiemelkedik, mint a világ legelszigeteltebb helye: nemcsak az odavezető út hosszú és nehéz, de csupán egyetlen falunak jutott hely az érintetlen szigeten.
A vulkáni eredetű, 207 négyzetkilométeres Tristan da Cunha az Atlanti-óceán kellős közepén található, 2816 kilométerre Dél-Afrikától és 3360 kilométerre Dél-Amerikától, egyetlen települése pedig az északi oldalon felépült, 312 lakosú Edinburgh of the Seven Seas. Brit tengerentúli területként (Szent Ilonával és Ascensionnal közösen igazgatják) ez a világ legkisebb helye, ahol az angol a hivatalos nyelv. A hely egyik különlegessége, hogy lakosai állítólag mindössze kilenc családnéven osztoznak ebben az elszigetelt faluban, amelytől a legközelebbi – Szent Ilonán található – település is 2400 kilométerre van. A faluba már eljutni is felér egy külön vakációval, ugyanis a dél-afrikai Fokvárosból – évente csupán kilenc alkalommal – közlekedő komp útja is közel egy hétig tart.

Fotó: Shutterstock
Aki viszont nekivág útnak, gyönyörű természeti környezetre talál. Tristan da Cunhán nem kell bűnözéstől tartani, és a helyiek nyugalmát legfeljebb az elkóborló háziállatok zavarják meg. A sziget élővilága rendkívül gazdag: fókák, pingvinek, albatroszok és sok más tengeri madárfaj él erre. Mivel a behozatal értelemszerűen nehézkes, a helyiek szinte mindent maguknak termelnek meg. Fő termékeik a burgonya és a zöldségek, az állattartás pedig tejet, sajtot és húst is biztosít számukra. A termőföldekre, ahol minden családnak megvan a maga kis parcellája, egyetlen út vezet. A termények betakarításához egyáltalán nem használnak gépeket, mindent kézi eszközökkel aratnak le, és arra is figyelnek, hogy ne szaporodjanak túl az állatok: a törvények szerint minden háztartás csak egyetlen tehenet tarthat.
Egy helyi lakos szerint egyetlen nagy családként élnek: „Ha levágunk egy állatot, akkor azt megosztjuk egymás között. Ha valakinek tönkremegy a háza, akkor elszállásoljuk és segítünk az újjáépítésben.” A vadállatok, és közülük is leginkább a madarak sorsát a hajók fedélzetén érkező patkányok pecsételték meg, amelyek rendkívül komoly problémát jelentenek. Olyanannyira, hogy külön ünnepséget hoztak létre velük kapcsolatban: a Patkány Napok (Ratting Day) alkalmával a férfiak csapatokat alkotva, különféle eszközökkel felszerelkezve versenyeznek, hogy ki tudja a legtöbb és legnagyobb patkányt és egeret megfogni. Teljesítményüket pedig egy zsűri értékeli ki, és a győztes csapat tagjai ajándékokat nyernek, az este pedig egy zenés-táncos mulatsággal zárul. A szigeten egy Szent Józsefnek szentelt templom is található, itt ünneplik például a Húsvétot.

Fotó: Shutterstock
Edinburgh of the Seven Seas-ben busz is közlekedik, valamint van szupermarket, múzeum, bár és internetkávézó is. A 3-16 év közötti gyerekek iskolába járnak, amelynek épületében könyvtár, számítógépes szoba és tudományos szoba is található. Bár egyes, Afrika és Dél-Amerika között közlekedő hajók megállnak néha a szigetnél, a turisták ritkán maradnak sokáig. Pedig a helyiek mindenkit szívesen látnak: néhány család elszállásolja az utazókat, akik akár még a pásztorkunyhókban is eltölthetnek egy éjszakát. Tristan da Cunha állandó lakosai mellett néhány kutató is él a szigeten, akik a vulkanikus területet, a kőzeteket, valamint a növény- és állatvilágot tanulmányozzák. A Mária Királynő csúcsa nevet viselő, 2062 méter magas vulkán utoljára 1961-ben tört ki – ekkor néhány lakos el is menekült Nagy-Britanniába, ám a legtöbben már 1963-ban vissza is tértek.

Fotó: Shutterstock