Továbbra is megoldatlan rejtély az ausztráliai sivatag bizarr képződményeinek kialakulása Továbbra is megoldatlan rejtély az ausztráliai sivatag bizarr képződményeinek kialakulása
Fotó: Shutterstock

2024-10-10

  • Drive
  • Világ
  • Továbbra is megoldatlan rejtély az ausztráliai sivatag bizarr képződményeinek kialakulása

Továbbra is megoldatlan rejtély az ausztráliai sivatag bizarr képződményeinek kialakulása

Rendkívül furcsa, földönkívüli atmoszférát sugalló képződményeet fedezhetünk fel, ha ellátogatunk a Nyugat-Ausztráliában található Pinnacle-sivatagba. És ami még rejtélyesebb, hogy senki sem tudja pontosan: hogyan is kerültek a sivatag kellős közepére ezek a különleges mészkőoszlopok?

A Star Wars-hangulatot árasztó, az emberi ujjakra hasonlító, több méter magas mészkőoszlopok kétségkívül a Nambung Nemzeti Parkban elterülő sivatag legérdekesebb képződményei, amelyeket még izgalmasabbá tesz az a tény, hogy a tudomány mind a mai napig nem tudott pontos választ adni a keletkezésük módjára. Az IFL Science cikke leírja, hogy a helyi őslakosok egy legendához kötik az oszlopok kialakulását, amely szerint a területre tévedő fiatal vándorok nem fogadták meg az istenek figyelmeztetését, hogy kerüljék el a térséget – ez pedig végül a vesztüket okozta.

Az oszlopok pedig valójában az ő ujjaik, amelyek kiemelkednek a sivatagból.
Image
Fotó: Unsplash

Ennél jóval tudományosabb már az az elképzelés, hogy a nyugat-Ausztráliai Tamala településen található mészkő fokozatos, de nagy területre kiterjedő eróziója hozta létre a nem mindennapi karsztoszlopokat. A folyamatosan savas környezetnek kitéve ezek eleinte hengeralakban csúcsosodtak ki, majd az évszázadok során fokozatosan növekedtek. Más elméletek növények maradványainak tartják a geológiai képződményeket. Egyes tudósok úgy gondolják, hogy az oszlopok valójában elsüllyedt és kalciumban gazdag mészkővel megtelt fatuskók, amelyeket a szél okozta erózió tett láthatóvá.

Image
Fotó: Shutterstock

Egy másik elképzelés gyökérlenyomatoknak tartja őket: eszerint a növények életük során szívták fel gyökereikbe a kalciumban gazdag mészkövet, ami kipusztulásuk után ilyen formában maradt meg. Miközben a furcsa oszlopok eredetéről még mindig nem derült ki az igazság, egy új tanulmány szerint legalább a korukat sikerült már biztosan meghatározni. A cikket jegyző Dr. Matej Lipar és munkatársai a képződmények vasban gazdag részeit vizsgálták meg, és ebből az derült ki, hogy a látványos mészkő-képződmények nagyjából 100 ezer éve emelkedtek ki a földből.