Az EU ismét elhalasztja az EES digitalizált határregisztrációs rendszer elindítását - milyen hatással lesz mindez a turizmusra? Az EU ismét elhalasztja az EES digitalizált határregisztrációs rendszer elindítását - milyen hatással lesz mindez a turizmusra?
Fotó: Shutterstock

2024-10-31

  • Drive
  • Világ
  • Az EU ismét elhalasztja az EES digitalizált határregisztrációs rendszer elindítását - milyen hatással lesz mindez a turizmusra?

Az EU ismét elhalasztja az EES digitalizált határregisztrációs rendszer elindítását - milyen hatással lesz mindez a turizmusra?

Az Európai Unió digitalizált határregisztrációs rendszerének bevezetését ismét elhalasztották, mivel több tagállamban is aggályok merültek fel a végrehajtással kapcsolatban.

A be- és kiléptetőrendszer (EES) néven ismert határellenőrzési rendszert 2022 óta tervezik, és azóta számos bevezetési időpontot javasoltak. Az uniós határbiztonság korszerűsítésére és az útlevélbélyegző rendszer felszámolására tervezett új rendszer értelmében a nem uniós vagy úgynevezett „harmadik országbeli” állampolgároknak (köztük az Egyesült Királyság állampolgárainak) fényképes és biometrikus adatokat kell majd regisztrálniuk bármely uniós ellenőrző ponton - a közúti határokon, repülőtereken, kikötőkben, vasútállomásokon - beleértve az Eurostar járatokat is -, mielőtt beléphetnek az EU-ba. Az adatokat az útlevéladatokkal összevetve a schengeni térségbe való belépést rögzítik, amely 180 napos időszakon belül legfeljebb 90 napos látogatásokra, nyaralásokra és üzleti utakra érvényes.

Az EU-n belül a hatóságok megosztják egymással az adatokat, és felhasználják azokat a személyazonossággal kapcsolatos csalások és a határidőn túli tartózkodások ellenőrzésére.
Image
Fotó: Shutterstock

Mivel azonban a legfontosabb uniós érdekelt felek közül Franciaország, Németország és Hollandia is a megfelelő felkészültség hiányát jelezték, Ylva Johansson, az EU belügyi biztosa megerősítette, hogy a rendszer indítását ismét elhalasztják, mert „nyilvánvaló, hogy nem leszünk készen november 10-re. A fokozatos, lépésről lépésre történő megközelítést választjuk”. E lépések egyike valószínűleg magában foglalja majd a szoftver éles tesztelését az Egyesült Királyság határrendszereiben. A BBC-nek nyilatkozó források szerint erre még nem került sor, noha kitűztek egy határidőt, amely mostanra lejárt. A német belügyminisztérium szóvivője a Reutersnek azt mondta, a probléma az, hogy az illetékes uniós ügynökség, az EU-Lisa még nem valósított meg egy kellően stabil digitalizált regisztrációs rendszert.

Image
Fotó: shutterstock
Miközben az uniós tisztviselők várhatóan újra összeülnek, hogy megvitassák az EES sorsát, az idegenforgalmi ágazat képviselői pozitívan reagáltak a bevezetés elhalasztásáról szóló döntésre.

Julia Lo Bue-Said, az Advantage Travel Partnership vezérigazgatója szerint a hír enyhíti a „jelentős aggodalmakat” egy olyan rendszerrel kapcsolatban, amely „elkerülhetetlenül késéseket és hibákat okozott volna”. Hasonlóképpen Christina Brazier, a Független Utazásszervezők Szövetségének (Aito) üzleti ügyekért felelős vezetője szerint „a sok megoldatlan kérdés és aggodalom miatt a késedelem értékes időt biztosít a felkészülésre”. Mindkét szervezet, valamint az ABTA, a brit utazási irodák és utazásszervezők szövetsége is megjegyezte, hogy az EES előkészítése érdekében már eddig is kemény munkát végeztek, és bírálták, hogy az ágazatot és a fogyasztókat „cserbenhagyták”. Luke Petherbridge, az ABTA közügyekért felelős igazgatója elmondta: „Még mindig sürgősen szükségünk van megerősítésre és tisztázásra az EES következő lépéseivel kapcsolatban; nehéz úgy beszélni egy ügyféllel egy új rendszerről, hogy nem tudjuk, hogy az utazásuk idején már érvényben lesz-e.”