Trópusi paradicsomok létét fenyegeti a klímakrízis és a tengerszint emelkedése Trópusi paradicsomok létét fenyegeti a klímakrízis és a tengerszint emelkedése
Fotó: Shutterstock

2024-05-24

  • Drive
  • Világ
  • Trópusi paradicsomok létét fenyegeti a klímakrízis és a tengerszint emelkedése

Trópusi paradicsomok létét fenyegeti a klímakrízis és a tengerszint emelkedése

Nagyjából 19 centiméterrel emelkedett meg a Föld tengereinek szintje a 20. században, és az ENSZ 2100-ig további 43-84 centiméteres növekedésre számít. Az alacsonyan fekvő szigetországok számára ezen kívűl a heves időjárási jelenségek, az egyre gyakoribb váratlan viharok is komoly kihívást jelentenek. A globális felmelegedés az alábbi országok létét fenyegeti a legnagyobb mértékben.

Marshall-szigetek

A Csendes-óceán középén, Hawaii és Ausztrália között félúton terülnek el a 181 négyzetkilométeres, Marshall-szigetek. A 34 korallatoll mintegy 60 ezres lakosságának egy része már érzékelhette a tengerszint emelkedése által jelentett problémát: a főváros, Majuro környékén a korallzátonyok és a szárazföldek mérete is csökkent az elmúlt időszakban. A Marshall-szigetek létezését egyre komolyabban fenyegeti a folyamatosan emelkedő tengerszint.

Fotó: Shutterstock

Fidzsi-szigetek

A tengerszint változása az Ausztráliától keletre, Új-Zélandtól északra fekvő üdülőparadicsom 18 274 négyzetkilométeres szárazföldi területét is veszélyezteti. A több mint 330 szigetből álló Fidzsi 1970 óta független állam, de a klímaváltozás miatt elképzelhető, hogy nem éri meg ennek a centenáriumát. Az országot fentől is gyakran elönti a víz, a hatalmas esőzések pedig tönkreteszik a fő exportterméknek számító cukornád ültetvényeit, olykor pedig egyes városok turisztikai infrastruktúráját is. A trópusi ciklonok miatt már egy teljes települést el kellett költöztetni. Az országot 2007 és 2022 között miniszterelnökként vezető Frank Bainimarama pedig 2019-ben még 40 olyan falut nevezett meg, amelyeket feltehetően relokálni kell a közeljövőben.

Fotó: Dean McQuade / Unsplash

Salamon-szigetek

Az Ausztráliától északkeletre található, 990 apró sziget alkotta országból hat szigetet már végleg elnyelt a Csendes-óceán. Az egész szigetcsoport létezését olyan mértékben veszélyezteti a globális felmelegedés, hogy egyes számítások szerint akár az elkövetkező néhány évtizedben teljesen ellepheti a víz. A Salamon-szigetek lakossága a veszély ellenére álladóan növekszik, jelenleg mintegy 725 ezer főre becsülik.

Fotó: Shutterstock

Maldív-szigetek

Az Indiai-óceánon elterülő turistaparadicsom is egyike azoknak az országoknak, amelyeket még ebben az évszázadban ellephet az víz: a 298 négyzetkilométeres szigetcsoport legmagasabb pontjai ugyanis mindössze 2,3 méterre emelkednek ki a tengerből. Az átlagos tengerszint feletti magasság pedig csupán 1,5 méter: a Maldív-szigetek ezzel a világ legalacsonyabban fekvő térsége. Éppen ezért nagyon valószínű, hogy az 1200 szigetből hamarosan többet is ellep az óceán, komoly csapást gyakorolva ezzel az ország turizmusára és gazdaságra, és – több mint félmillió ember életét veszélyeztetve.

Fotó: Mike Swigunski / Unsplash

Szamoa

A két nagyobb és két kisebb lakott, valamint hét lakatlan szigetből álló ország a Csendes-óceán közepén terül el. A klímaváltozás nem kíméli a 200 ezres nemzetet: a tenger hőmérsékletének emelkedése már elpusztította vagy a korallfehéredés nevű folyamat révén megkárosította a védelmet biztosító korallzátonyok nagy részét. A zátonyok eltűnése pedig lehetővé tette, hogy az emelkedő tenger elárassza Szamoa egyes részeit, komoly károkat okozva az ország turizmusának és (mező)gazdaságának is.

Fotó: Shutterstock