2024-11-02
Elegük lett a turistákból a távol-keleti falu lakóinak: drasztikus korlátozzák a mozgásukat
Nem csupán Európa nagyvárosainak, mint például az Airbnb-t betiltó Barcelonának vagy a turistaadót bevezető Velencének kell megküzdenie a tömegturizmus káros hatásaival, hanem egyes ázsiai településeknek is. Most éppen Dél-Korea egyik történelmi falujának lakosainál telt be a pohár, a helyi hatóságok pedig furcsa módszert választottak a neveletlen utazók megregulázására.
Dél-Korea fővárosa, Szöul egész Ázsia egyik leglátogatottabb városa, és a tőle nem messze fekvő Bukcson Hanok történelmi faluját is szintén rengetegen felkeresik, hogy megcsodálhassák hangulatos, jellegzetes faszerkezetű házait. A hatalmas érdeklődés azonban egyre kényelmetlenebb a helyiek számára, akiket mind jobban zavar a turisták okozta zaj, szemetelés, a nyilvános vizelések és a magánéletük megsértése.
Néhány videón például jól látszik, ahogy a turisták megpróbálnak beosonni a lakóházakba, egyesek pedig a függönyökön vagy redőnyökön keresztül leskelődnek. Emiatt sokan már el is költöztek a településről: a hivatalos adatok szerint az elmúlt évtizedben 27,6 százalékkal csökkent a jelenleg mintegy 6100 fős falu lakossága – miközben évente 6 millió turista látogatja meg. A helyi hatóságok ezért egy szokatlan lépésre szánnák el magukat, amellyel gyakorlatilag megtiltanák a turistáknak, hogy 17 óra után és reggel 10 előtt az utcákon tartózkodjanak, az előírást megszegőket pedig 100 ezer dél-koreai vonra (mintegy 67 euróra) rúgó pénzbírsággal sújtanák.
Bukcson Hanok vezetése a jelek szerint gyorsan lépne az ügyben, hiszen november elején már el is indult a tesztidőszak, élesben pedih 2025 márciustól lenne érvényben az intézkedés – amellyel természetesen nem mindenki ért egyet. “Ki szeretne majd így ide jönni? Ennek csak az lesz az eredménye, hogy a turisták rossz szájízzel gondolnak majd Dél-Koreára” – nyilatkozta az Independentnek egy helyi múzeumtulajdonos. Annak ellenére, hogy Csung Mun-hun területi igazgató szerint az intézkedés segít megvédeni a falu lakosait, a helyiek több aggasztó kiskaput is látnak benne: például nem derül ki, hogy mi lesz a több éjszakára érkező turistákkal.
A helyzetet tovább bonyolítják az elmúlt években kialakított, „hagyományos koreai szálláshelyek”, amelyekből 2010-ben még csupán 10 működött a faluban, manapság viszont már 116. Ezeknél ugyanazok a gondok adódnak, mint az Airbnb-apartmanoknál: az őket lefoglaló turisták gyakran hangosan buliznak, hajnalban guruló bőröndök ébresztik fel a helyieket, akik ráadásul a lakások „szállodává” alakulásával egyre inkább kiszorulnak a településről. Ugyanakkor továbbra is kérdéses, hogy a hatóságok miként tudják majd betartatni a szabályt: például hogyan oldják meg a nyelvi akadályokat, milyen módon állapítják meg a büntetés összegét és hogyan fogják behajtani?